Pięć lat po śmierci Jana Pawła II nadal większość Polaków (62%) twierdzi, że jego nauczanie w jakimś stopniu przyczyniło się do przemiany ich życia. Przeciwną opinię wyraża co trzeci ankietowany (33%). W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek respondentów, którzy twierdzą, że dzięki papieżowi w jakiś sposób zmienili swoje postępowanie, zmniejszył się o 8 punktów.
Dziś przypada 5. rocznica śmierci karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Liturgiczne obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II będą - decyzją Episkopatu Polski - sprawowane w sobotę, 10 kwietnia (w Wielki Piątek nie odprawia się mszy w kościele katolickim).
Niemiecki rząd wezwał Kościół katolicki do odegrania aktywnej roli w wyjaśnieniu zarzutów o molestowanie seksualne w szkołach katolickich w całym kraju, informuje www.dw-world.de.
Firma GoodBrand & Company Polska zaprezentowała wyniki badania Kapitału Społecznego Marek. Marką narodową o najwyższej wartości społecznej w Polsce okazał się Kościół katolicki, który osiągnął wynik ponad dwukrotnie wyższy niż kolejne marki: Kraków, Wrocław, Polska i Gdańsk. Znacznie słabiej wypadły inne duże polskie miasta: Poznań i Warszawa oraz Katowice, które wypadły najsłabiej wśród miast.
Ci wszyscy, którzy będą w nadchodzące święta na dyżurze, służbie, w podróży, chorobie, daleko od kraju, kościoła, radia i telewizora także mają możliwość uczestniczenia w pasterce i świątecznej mszy. Potrzebny będzie do tego… komputer lub telefon komórkowy.
Konferencja Kościołów Europejskich (ang. Conference of European Churches) celebruje sześćdziesiątą rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Komisja ds. Kościoła i Społeczeństwa CEC przygotowała karty i zakładki do książek z modlitwą i artykułem na temat Deklaracji.
Biskupi, którzy spotkali się w sierpniu na Jasnej Górze jednogłośnie stwierdzili, że sprawowanie urzędu proboszcza - tak jak dzisiaj - do emerytury to złe rozwiązanie i wymaga zmian. Zaproponowano więc wprowadzenie kadencji - ksiądz byłby proboszczem przez pięć do siedmiu lat. Dziś wiadomo już, że proboszczowie są przeciwni tym zmianom – pisze Gazeta Wyborcza.
Na łamach watykańskiej prasy pojawił się artykuł, "przebaczający" Johnowi Lennonowi, który cztery dekady temu publicznie stwierdził, że The Beatles stali się bardziej popularni od Jezusa.
Biskupi uczestniczący w 345 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Białymstoku przyjęli dokument dotyczący zasad postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła katolickiego czyli apostazji.
Ostatnie obrady sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Rodziny poświęcone zostały roli dziadków w rodzinie. W zgromadzeniu wzięło udział ponad 300 osób. Jak zaznaczył ksiądz Grzegorz Kaszak, sekretarz dykasterii (urzędu administracyjnego Kościoła katolickiego), „temat spotkania wybrał Benedykt XVI, który o roli dziadków mówił już podczas Światowego Spotkania Rodzin w Walencji”.
Na dość nietypowy pomysł wpadły władze brytyjskiej miejscowości Tameside, chcą, aby ciepło z krematorium ogrzało kaplicę, w której będą przebywać żałobnicy w trakcie pogrzebu - informije The Daily Telegraph.
Zdaniem twórcy Radia Maryja, ojca Tadeusza Rydzyka nowy rząd wypowiedział wojnę rozgłośni. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, dyrektor rozgłośni nawołuje swych zwolenników do manifestacji, nie wiadomo jednak, z jakim odzewem się to spotka, bo kontrowersyjne dla wielu medium zdaje się notować spadek popularności.
"Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej" autorstwa Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jeszcze przed swoim powstaniem budziła liczne nadzieje i równie liczne kontrowersje. Jest ona efektem prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB, a jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.
Amerykańscy naukowcy, szukając odpowiedzi na pytanie o to, co sprawi, iż jedni ludzie angażują się w życie kościoła chętniej niż inni stwierdzili, iż duże znacznie ma stosunek najstarszego pokolenia do praktyk religijnych.
Kościół katolicki stanął przed problemem, jakim jest starzenie się duchowieństwa. Dziesiątki tysięcy zakonnic w Stanach Zjednoczonych przekroczyło 70 rok życia, opieka emerytalna stanowi więc poważne koszty dla kościelnej administracji.