Według nowego, raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej fizyczne oznaki i społeczno-ekonomiczne skutki zmian klimatycznych wyraźnie przyspieszają. Wszystko dlatego, że odnotowywane obecnie rekordowe stężenia gazów cieplarnianych powodują przesunięcie globalnych temperatur w kierunku coraz bardziej niebezpiecznych poziomów. Już teraz wzrost średniej temperatury na Ziemi przekroczył 1 stopień Celsjusza. To oznacza, że należy pilnie podjąć działania, które pomogą zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 °C. Aby tak się stało do roku 2030 świat musi ograniczyć emisję CO2 o 45 procent.
Lato to czas, w którym zjawiska burzowe mogą występować niemal codziennie, jest to bowiem najcieplejszy okres w roku, sam środek sezonu burzowego, który zwykle trwa od maja do października.Pięknie wyglądające na niebie błyskawice potrafią być jednocześnie śmiertelnie niebezpieczne. Często są powodem lokalnych pożarów, strat w drzewostanie oraz w inwentarzu żywym.
Klimat na Ziemi ulega zmianom. Takie zjawiska pogodowe jak śnieg na Saharze czy gwałtowne zimy w Stanach Zjednoczonych mogą się zdarzać coraz częściej. Zmiany zauważalne są także w Polsce. Zimy są mniej śnieżne i coraz cieplejsze, z kolei latem występuje więcej gwałtownych zjawisk, takich jak burze czy powodzie. Metamorfoza klimatu związana jest z efektem cieplarnianym i zmianą składu atmosfery, przede wszystkim ze zwiększeniem w niej ilości dwutlenku węgla i metanu.
Istotą leczenia klimatycznego jest celowe poddawanie pacjenta działaniu bodźców klimatycznych o określonym natężeniu i przez określony czas - w celu wywołania korzystnych dla przebiegu leczenia zmian czynnościowych, metabolicznych i morfologicznych. Zalecaniem klimatoterapii - kierując na leczenie sanatoryjne - zajmują się specjaliści balneoklimatologii.
Spóźniona o miesiąc, postanowiła teraz uderzyć z całą swoją mroźną siłą. Zima zawitała do Polski a w najbliższych dniach da się we znaki w całym kraju. Nadchodzi fala mrozów, a temperatury mogą spaść nawet do -30 stopni.
Wyniki szeroko zakrojonych, międzynarodowych badań wykazały, że rok 2011 rok był najchłodniejszym od 2008 r., mimo iż znalazł się pośród 15 najcieplejszych od założenia rejestrów pod koniec XIX w.