Zagrożenia ze strony kleszczy nie należy lekceważyć. Pajęczaki te przenoszą groźne dla człowieka choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. W 2016 roku zachorowania na KZM zanotowano w większości województw w całej Polsce. Jedyną skuteczną metodą profilaktyki jest szczepienie ochronne, które w Polsce wciąż jest mało popularne.
Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny – ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty?
Temat kleszczy wraca co jakiś czas do mediów i poradników. Szeroko omawiany jest też na portalach społecznościowych – w wakacje pojawiło się ponad 10 tys. publikacji na ten temat. Jak wynika z monitoringu mediów IMM, mogły one dotrzeć do grona 34,8 mln potencjalnych odbiorców. Sondażowe badania CBOS pokazują, że Polacy są świadomi zagrożenia i szukają informacji o tym, jak się przed nim uchronić. Znikome jest jednak zainteresowanie szczepionkami przeciw chorobom odkleszczowym – z danych CBOS wynika, że tylko 4 proc. Polaków wykonało kiedykolwiek takie szczepienie.
Nie wszystkie przenoszą choroby, więc przy ukąszeniu nie ma powodów do paniki. Nie wolno smarować ich tłuszczem, ale po zauważeniu kleszcza na skórze, należy go niezwłocznie usunąć. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kleszczach?
Jak zawsze o tej porze roku kleszcze i komary szykują się do ataku. Spotkamy je wszędzie na łące, w lesie, w ogrodzie a nawet w mieszkaniu. Tylko jak tu nie korzystać z uroków długo oczekiwanej wiosny czy nie cieszyć się pięknem nadchodzącego lata? Słońce, śpiew ptaków i długie dni zachęcają do wyjścia z domu. Większość z nas zapewne najchętniej oddałaby się błogiemu lenistwu na świeżej, miękkiej trawie w otoczeniu naturalnych barw i niepowtarzalnych zapachów przyrody. Tymczasem media biją na alarm, ostrzegając przed roznoszoną przez kleszcze boleriozą. A komary? Znamy ich uporczywe bzyczenie, które potrafi uprzykrzyć nawet najlepszy wypoczynek, nieprzyjemne ukłucia i to najgorsze - swędzenie skóry po ukąszeniu!
Wiosenne weekendy, zwłaszcza te przedłużone to doskonała okazja, by spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Wyjazd za miasto czy mile spędzone popołudnie ze znajomymi w ogrodzie, to tylko dwie z wielu możliwości. Niestety, nawet wyjście do parku może być groźne - łagodna zima spowodowała, że w tym roku można spodziewać się plagi kleszczy.
Spośród wielu chorób nękających rodzaj ludzki można wyróżnić „stare”, znane od wielu lat, czy też tysięcy lat, oraz nowe, które zostały opisane zupełnie niedawno. Do tych ostatnich z całą pewnością należy borelioza. Jest ona nazywana chorobą z Lyme lub boreliozą z Lyme.
Miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Zagrożenie jest poważne – w Polsce w roku 2014 r. zarejestrowano 13.875 przypadków zachorowań na boreliozę oraz 197 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, czyli najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze.
Lasy, łąki, parki i przydomowe ogródki to ulubione siedliska kleszczy. Latem, kiedy większość wolnego czasu spędzamy na łonie natury, powinniśmy szczególnie uważać na ukąszenia tych małych pajęczaków. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami oraz dlaczego stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia?
Koty i psy narażone są na pasożyty, którymi mogą zakazić się w wielu różnych miejscach - niestety nawet wówczas gdy nie wychodzą z domu. Jak ochronić zwierzę przed inwazją pasożytó, która może być nie tylko nieprzyjemna ale także groźna dla ich zdrowia?
Kleszcze znieczulają naszą skórę, co sprawia, że ukąszenie staje się dla nas bezbolesne. Choć te pajęczaki nie są w stanie wyssać dużej ilości krwi, to jednak mogą przyczynić się do bardzo groźnych problemów ze zdrowiem. Jak chronić się przed ugryzieniem i chorobami, które przenoszą kleszcze? Jak postępować, gdy pomimo profilaktyki dojdzie jednak do ukąszenia?
Kleszcze to pasożyty, które szczególnie dają nam się we znaki latem. Ukąszenie jest praktycznie bezbolesne, jednak jego konsekwencje mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Na spotkanie z tymi pajęczakami jesteśmy szczególnie narażeni w lesie, na łące, ale także w miejskich parkach czy przydomowych ogródkach. Dlatego, wraz ze zbliżającymi się wakacjami, warto pamiętać o profilaktyce.
Wrzesień i październik to miesiące wzmożonej aktywności kleszczy. Każdego roku w Polsce są one przyczyną ok. 250-300 zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu. Na obecną chwilę medycyna nie dysponuje lekiem zwalczającym wirusa - jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tą chorobą są szczepienia profilaktyczne.
Kleszcze przenoszą bakterie i wirusy, które zagrażają ludziom i zwierzętom. Ich wzmożona aktywność przypada na dość długi okres, bo notowana jest od marca do listopada. Żyją w lasach, na łąkach, w pobliżu jezior i rzek, ale można się na nie natknąć także na działce czy w piaskownicy.