Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Na tegoroczny Festiwal organizatorzy zapraszają w dniach 7 - 16 października 2011.
W lipcu minęła 100. rocznica urodzin i 15. śmierci jednej z najsłynniejszych gwiazd polskiej rewii, choreografki, aktorki a także piosenkarki. Loda Halama przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1927 roku, jeszcze w czasach kina niemego. Wspomnieniowy cykl filmów z jej udziałem przygotowało Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej.
Warszawska Kinoteka Seniora zaprasza w tym tygodniu na film "Z tobą i przeciw tobie". Zrozpaczony młody mężczyzna porywa lekarkę, którą obarcza winą za śmierć swojej żony. Nieoczekiwanie pomiędzy porywaczem a jego ofiarą rodzi się uczucie.
12 września mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema. W marcu minęła 5. rocznica jego śmierci. Warto zatem raz jeszcze sięgnąć po filmowe pokłosie dorobku tego wybitnego pisarza, choć należy przy tym pamiętać, iż filmowcom rzadko udawało się osiągnąć głębię oryginału. Stąd też pozostaje ono jedynie swego rodzaju ciekawą próbą dotarcia do istoty przesłania wielkiego pisarza. W przeglądzie trwającym w dniach 12 – 19 września warszawskie kino Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprezentuje 9 adaptacji dzieł Lema.
Migreny, ból oczu, w najlepszym wypadku rozmazany obraz – wszystkie te objawy mogą wiązać się z… oglądaniem w 3D. Okazuje się, że trójwymiarowa technologia nie jest przeznaczona dla wszystkich. – Nieoficjalnie powstało nawet określenie braku zdolności postrzegania obrazów 3D. Szacuje się, że „ślepota stereoskopowa” dotyczy nawet 12 proc. populacji – mówi Agnieszka Lembowicz, optometrystka z bielskiej kliniki Okulus.
Warszawska Kinoteka zaprasza od 1 sierpnia wszystkie osoby starsze na seanse wyświetlane w ramach projektu Kinoteka Seniora. W repertuarze filmowe nowości i największe hity tego roku
Od 1 lipca do 31 sierpnia Sopot i Zakopane kolejny raz zmienią się w darmowe, wakacyjne kina pod gwiazdami. Hity filmowe będą wyświetlane codziennie na sopockim Molo i przy zakopiańskich Krupówkach. Oba miasta połączy też kinowy pociąg z mobilną salą kinową.
W lipcu na parkingach większości sklepów IKEA w Polsce zorganizowane zostanie letnie kino samochodowe. Udział w seansach będzie bezpłatny.
Harrison Ford twierdzi, że nowoczesne filmy akcji są "bezduszne". Aktor, który zasłynął rolami w kinowych przebojach "Indiana Jones" i "Gwiezdne wojny", nie może przekonać się do współczesnych produkcji naszpikowanych efektami z komputera.
Helen Mirren uważa, że kinowe i telewizyjne role oferowane kobietom dojrzalszym są bardziej interesujące.
Jack Nicholson, Sean Connery i Clint Eastwood wciąż grywają role, w których, mimo swego „słusznego wieku", uwodzą kobiety. Tymczasem kreacje dojrzałych i starszych pań to postaci aseksualne i skupione jedynie na rodzinie. Kobiety nie godzą się na taki wizerunek.
W najbliższą środę, 2 marca o godz. 11.00 dojrzali krakowscy miłośnicy kina będą mieli okazję podjąć dyskusję na temat filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", rekonstruujący krwawe wydarzenia grudnia 1970 roku. Ten film to jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji roku.
Jakkolwiek znane są już nominacje do Oscarów, nim Amerykańska Akademia Filmowa podejmie decyzję o przyznaniu nagród konkretnym tytułom, AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów) uhonorowało filmy dla dojrzałych. W oparciu o oscarowe kategorie (ale bez niewolniczego trzymania się ich) przyznano wyróżnienia m. in. obrazom: „Jak zostać królem", „127 godzin", „Secretariat", „Kolejny krok". Oto kolejni zwycięzcy w rankingu filmów dla „bardziej dorosłych".
Styczeń to czas podsumowań. Wybiera się ludzi i wydarzenia roku w przeróżnych dziedzinach. Dotyczy to również kina. Twórcy AARP obejrzeli oraz przeanalizowali dziesiątki filmów i dokonali selekcji - stosując oscarowe kategorie wyróżnili obrazy i role, które szczególnie zasługują na uznanie tych „bardziej dorosłych".
Krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałą widownię na kolejne spotkanie w ramach cyklu seansów DOJRZAŁE KINO. W środę, 19 stycznia, o godz. 11.00 zaprezentujemy historię płomiennego uczucia łączącego dwie wielkie indywidualności – projektantkę mody Coco Chanel i kompozytora Igora Strawińskiego.