Filmoteka Narodowa wspólnie z Ambasadą Japonii i Fundacją Japońską organizuje w kinie Iluzjon przegląd filmowy "" W listopadzie i grudniu zaprezentowane zostaną 23 tytuły z bogatej kinematografii japońskiej. Co ciekawe żaden z filmów nie będzie sygnowany nazwiskiem Akiry Kurosawy. Unik ten jest próbą odnotowania istotnych zjawisk i kierunków rozwoju powojennego filmu japońskiego, które – mimo, że niezwykle interesujące – nie zaistniało w powszechnej świadomości kinomanów z taką siłą, jak dzieła Kurosawy.
Uzupełnieniem Przeglądu Erotycznego Kina Rosyjskiego podczas Festiwalu "Sputnik w Warszawie" jest wystawa "Seks w ZSRR" w Muzeum Erotyki. Obrazuje seks w Rosji, zarówno przed Rewolucją Październikową, jak również w czasach bardziej nam współczesnych.
Halloween to czas czarownic, duchów i strasznych historii. Popularność zwyczaju w Polsce rośnie i obejmuje różnorodne tradycje, także te dotyczące kostiumów, potraw, rodzaju zabaw, a nawet drinków. Z drugiej strony święto to należy do najbardziej kontrowersyjnych - zarówno ze względów religijnych jak i kulturowych.
Niektórzy świętują Halloween na mrocznych klubowych lub domowych imprezach, inni organizują noce z horrorami. Kina wychodzą na przeciw tym oczekiwaniom oferując projekcje i maratony filmowe z popularnymi filmami grozy. Wystarczy jednak udać się do wypożyczalni lub przejrzeć program telewizyjny by w halloweenową noc porządnie się wystraszyć...
Specjalnie dla widzów o mocnych nerwach w kinach startują Halloweenowe pokazy i maratony filmów. W najbliższy weekend na ekrany kin powrócą czarne charaktery spragnione świeżej krwi. Nie zabraknie też premier.
1 listopada mija 40. rocznica śmierci gwiazdy srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. Z tej okazji warszawskie kino Iluzjon przygotowało wieczór specjalny, podczas którego wyświetlony będzie film „Jadzia”, w którym Smosarska wystąpiła w roli głównej oraz film dokumentalny poświęcony aktorce „Jadwiga Smosarska”.
W Rzeszowie trwa dziewiąta już edycja Multimedia Happy End Festiwal - czyli Festiwalu Filmów Optymistycznych. Podczas przeglądu pokazwywane sa wyłącznie obrazy z optymistycznym, radosnym przesłaniem.
Z początkiem września we Wrocławiu rozpoczęło swoją działalność Dolnośląskie Centrum Filmowe, które powstało w miejscu dawnego kina Warszawa. Nowoczesny, przestronny kompleks łączy elegancję z sentymentalnym klimatem retro. Do komfortowych sal zapraszają największe gwiazdy światowego kina.
Choć zainspirowany wydarzeniami z klasztoru betanek w Kazimierzu Dolnym, film nie jest dokumentalną rekonstrukcją zdarzeń, o których kilka lat temu mówiła cała Polska. "W imieniu diabła" to próba zbadania psychologicznych i metafizycznych mechanizmów, które stoją za fanatyzmem, uległością i ślepym posłuszeństwem. Jak duża musi być presja, by jednostka przestała samodzielnie myśleć?
Krakowskie kino Pod Baranami zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu seansów „Dojrzałe Kino”. „Dojrzałe Kino” to pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru adresowane do starszej widowni. W środę, 28 września 2011, o godz. 11.00 zaprezentowany zostanie film Barbary Sass "W imieniu diabła".
Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jedną z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Na tegoroczny Festiwal organizatorzy zapraszają w dniach 7 - 16 października 2011.
W lipcu minęła 100. rocznica urodzin i 15. śmierci jednej z najsłynniejszych gwiazd polskiej rewii, choreografki, aktorki a także piosenkarki. Loda Halama przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1927 roku, jeszcze w czasach kina niemego. Wspomnieniowy cykl filmów z jej udziałem przygotowało Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej.
Warszawska Kinoteka Seniora zaprasza w tym tygodniu na film "Z tobą i przeciw tobie". Zrozpaczony młody mężczyzna porywa lekarkę, którą obarcza winą za śmierć swojej żony. Nieoczekiwanie pomiędzy porywaczem a jego ofiarą rodzi się uczucie.
12 września mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema. W marcu minęła 5. rocznica jego śmierci. Warto zatem raz jeszcze sięgnąć po filmowe pokłosie dorobku tego wybitnego pisarza, choć należy przy tym pamiętać, iż filmowcom rzadko udawało się osiągnąć głębię oryginału. Stąd też pozostaje ono jedynie swego rodzaju ciekawą próbą dotarcia do istoty przesłania wielkiego pisarza. W przeglądzie trwającym w dniach 12 – 19 września warszawskie kino Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprezentuje 9 adaptacji dzieł Lema.
Migreny, ból oczu, w najlepszym wypadku rozmazany obraz – wszystkie te objawy mogą wiązać się z… oglądaniem w 3D. Okazuje się, że trójwymiarowa technologia nie jest przeznaczona dla wszystkich. – Nieoficjalnie powstało nawet określenie braku zdolności postrzegania obrazów 3D. Szacuje się, że „ślepota stereoskopowa” dotyczy nawet 12 proc. populacji – mówi Agnieszka Lembowicz, optometrystka z bielskiej kliniki Okulus.