13 marca 1923 roku w Wilnie przyszedł na świat Emil Karewicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Znany przez szeroką publiczność głównie ze swoich ról w "Krzyżakach", "Stawce większej niż życie" czy "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", ma na swoim koncie także liczne doskonałe role teatralne. Dziś kończy 90 lat.
- Jesteśmy gotowi na wojnę nawet, gdy szanse są marne, stając w obronie podejmuje się walkę. Czy to jest warte największego poświęcenia, niech każdy sam to ocenia - rapują Pono i Kazan, wchodząc tym samym w skórę głównych bohaterów.
Jakiś czas temu, po kolejnym wielkim rozczarowaniu, obiecałam sobie, że już na polski film do kina nie pójdę. Nazwisko Władysława Pasikowskiego zadziałało jednak jak magnes i seansu nie żałuję.
15 października w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Zabij mnie, glino". Gośćmi wydarzenia będą twórcy, w tym scenarzysta i reżyser Jacek Bromski oraz aktorzy Piotr Machalica, Marek Barbasiewicz i Jadwiga Jankowska-Cieślak.
Komedia "Baby są jakieś inne" potrzebowała zaledwie dziesięciu dni, by pobić wynik frekwencyjny "Dnia świra". Najnowszy obraz Marka Koterskiego obejrzało już 544,960 widzów. Film z 2002 roku, z Markiem Kondratem w roli głównej zobaczyło 418,843 widzów.
W styczniu bródnowskie Kino Złotego Wieku zaprasza dojrzałych kinomanów na najnowsze polskie produkcje.
5 września w Mińsku Mazowieckim odbędzie się II Festiwal im. Jana Himilsbacha. Podczas imprezy wyłoniony zostanie tegoroczny laureat nagrody dla najlepszego niezawodowego aktora - Monidła 2009.
Po 10 dniach, blisko 100 projekcjach oraz wielu spotkaniach z twórcami zakończyło się 36. Ińskie Lato Filmowe. Na zakończenie kilkunastoosobowa kapituła przyznała statuetki Złotych Rybek.
24 kwietnia do kin wchodzi najnowszy film Andrzeja Wajdy „Tatarak". W lutym był on prezentowany na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie jego reżyser otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw sztuki filmowej.
Z okazji 100-lecia polskiego filmu Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Filmoteka Narodowa przygotowały wystawę pt. "100 lat polskiego filmu. 1908 - 2008". Do 26 marca można ją oglądać w warszawskiej Kinotece, a później będzie prezentowana w kraju i za granicą podczas festiwali i przeglądów polskich filmów.