Kończą się wakacje, a to oznacza, że od 1 września na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Są one szczególnie narażone na niebezpieczeństwo – rozkojarzone i nieuważne mogą nie zauważyć zbliżającego się samochodu. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach szkół.
Decyzja kierowcy, czy przepuścić pieszego, zależy od tego, kto chce pokonać jezdnię, ale także czy osoba ta stoi, czy jest w ruchu – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację PZU. Badanie pokazało, że ponad 3/4 kierowców nie zatrzymuje się przed przejściami dla pieszych, na których oczekują przechodnie.
Na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy składa się kilka czynników m.in. stan nawierzchni, warunki atmosferyczne oraz sprawność techniczna auta. Jednak najważniejszym ogniwem, mającym bezpośredni wpływ jest kierowca - jego umiejętności, zachowania oraz emocje. Wspólne badania Goodyeara i Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologii, przeprowadzone wśród europejskich kierowców, pozwoliły wyodrębnić siedem odmiennych typów osobowości kierowców.
Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych, w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej, niż w lipcu 2014 r. Spadła także liczba wypadków – o 542 oraz liczba osób rannych – o 752.
W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi dla kierowców: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego pojazdu. Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, m.in. dzieci, wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek. Od 4 stycznia 2016 r. mają działać kolejne usługi m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” - posłowie zmienili Prawo o ruchu drogowym.
Z policyjnych danych wynika, że przez pierwsze dwa tygodnie od momentu wejścia w życie przepisu dotyczącego zabierania prawa jazdy tym kierowcom, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h (od 18 do 31 maja), dokument ten utraciło aż 1217 kierowców. Sprawne egzekwowanie przepisu przez funkcjonariuszy oraz obawa przed utratą prawa jazdy przez kierowców już zaczęły przekładać się na poprawę bezpieczeństwa.
Nowe przepisy, umożliwiające odebranie prawa jazdy na 3 miesiące piratom drogowym, weszły w życie niewiele ponad tydzień temu. Jak podaje policja, już można zauważyć pierwsze pozytywne efekty wprowadzonych zmian. W minionym tygodniu na polskich drogach doszło do 516 wypadków, tydzień wcześniej do 644. Zginęło 36 osób; w tygodniu wcześniejszym - 39, a 636 zostało rannych, tydzień wcześniej rannych było 737. Zatrzymano też mniej o blisko 400 pijanych kierowców.
Rok 2014 był znaczący dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. W tegorocznym rankingu opracowanym przez Komisję Europejską, Polska awansowała o 3 pozycje w stosunku do poprzednich lat.
W tym roku przypada 20 rocznica tragicznej śmierci jednego z najlepszych kierowców wszechczasów - Ayrtona Senny. Google przypomina, że dziś mistrz obchodziłby swoje 54 urodziny.
Dziś niemal w całej Polsce święta powitały nas... opadami śniegu. Przedłużenie czasu trwania zimowej aury w połączenie ze stosunkowo wcześnie wypadającą w tym roku datą Wielkanocy doprowadziły do sytuacji, w której spełniły się marzenia wielu osób o "białych świętach".
Odczuwanie senności za kierownicą jest prawie tak niebezpieczne, jak prowadzenie po pijanemu, sugeruje nowe francuskie badanie.
Na polskich drogach jest nieco bezpieczniej – wynika z nowo opracowanej mapy ryzyka drogowego. Zmniejszyła się długość czarnych odcinków, spadła też liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi.
Jednym z powodów, dla których osoby starsze przeciętnie jeżdżą wolniej niż osoby młodsze jest fakt, że mają węższe pole widzenia i doświadczają większych trudności z postrzeganiem pieszych pieszych, wynika z nowego badania.
Dlaczego osoby starsze miewają problemy z prowadzeniem pojazdów? Powodem jest fakt, że widzą zbyt dużo...
W najbliższy weekend polscy kierowcy wezmą udział w Narodowym Eksperymencie Bezpieczeństwa - "Weekend bez Ofiar", którego celem jest zmniejszenie liczby wypadków na drogach i budowa wielkiej, narodowej koalicji na rzecz bezpieczeństwa drogowe.