Już od 4 lat przed długim weekendem organizowany jest Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców. W związku z tym, że głównym problemem na polskich drogach jest nadmierna prędkość, tegoroczny plakat dnia modlitw przestrzega przed jej skutkami.
Ponad połowa Polaków codziennie widzi kierowców łamiących przepisy drogowe, a jednocześnie aż 80% kierowców uważa się za dobrych i bardzo dobrych - takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone na zlecenie PZU, na podstawie których powstał „Portret Polskiego Kierowcy 2008”.
Emeryt to człowiek dojrzały, zatem ex definitione nie jest w tak dobrej formie, jak ludzie młodsi. Tak zapewne stwierdzili ci, którzy proponują, aby starsi kierowcy opatrywali swoje samochody specjalną nalepką, miałby to być liście dębu.
Możliwość prowadzenia samochodu nie tylko ułatwia życie, daje też poczucie wolności i niezależności. Jednak jak można wywnioskować z artykułu opublikowanego we francuskim "Le Monde" w życiu każdego kierowcy nastaje moment, kiedy musi on odpowiedzieć sobie na pytanie, czy siadanie za kółkiem po 70 - 75 roku życia nie stało się zbyt ryzykowne.
Portal Edwards. com przedstawił listę najlepszych aut dla seniorów na rok 2007. Pod uwagę brano wygodę przy wsiadaniu i wysiadaniu, możliwość zapamiętywania ustawienia foteli, przestronność, dobrą widoczność, dostęp do bagażnika, łatwość manewrowania i parkowania, nawigację sterowaną głosem.
„Bez wątpienia za 10 lat średni wiek mieszkańca naszej planety będzie wyższy”, stwierdził Carlos Ghosn, szef Nissan Motor. Firma zamierza stworzyć samochody , które będą atrakcyjne dla starszych ludzi.
Sheila Thomson, 105- latka, jest najprawdopodobniej najstarszą kobietą w Wielkiej Brytanii prowadzącą samochód. Ostatnio po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat spowodowała kolizję, do tej pory jeździła bezkolizyjnie.
Według badań amerykańskich naukowców z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera (Researchers at the Alzheimer’s Disease Research Center –ADRC ) z Washington University School of Medicine w St. Louis, seniorzy, którzy chcą zasiąść za kierownicą samochodu, powinni ocenić swoją kondycję psychofizyczną. Przeprowadzone badania dowodzą, że ludzie, których dotknęła demencja, czy też pierwsze oznaki choroby Alzheimera, mogą być niezdolni do prowadzenia pojazdów samochodowych.
Zima to czas, którym może nas zasypać śnieg, a drogi pokryć śliska warstewka lodu. Należy zmienić ogumienie kół w samochodach – powinni to zrobić wszyscy zmotoryzowani Polacy, i starsi i ci z mniejszym stażem za kółkiem.
Ponieważ w starzejącym się społeczeństwie zwiększa się liczebna przewaga kobiet nad mężczyznami coraz częściej można spotkać dojrzałe panie za kierownicami samochodów. Jako, że panie nie są przyzwyczajone do codziennego prowadzenia pojazdów trzykrotnie zwiększa się ryzyko wypadków samochodowych.
Wielu starszych Kanadyjczyków prowadzi auta dłużej niż powinno. Dr Nathan Hermann, profesor na wydziale psychiatrii geriatrycznej na jednym z kanadyjskiich uniwersytwtów przeprowadził trwające 3 lata badania, obejmujące grupę 700 kierowców w podeszłym wieku i stwierdził, że blisko jedna trzecia prowadziła samochody pomimo zdiagnozowania u nich demencji w łagodnym lub średnim stopniu.
Na całym świecie coraz popularniejsze stają się motocykle z dużymi, mocnymi silnikami. Bynajmniej wśród ich fanów wcale nie przybywa młodzieży, a wprost przeciwnie, to właśnie seniorzy z pokolenia baby boomers najchętniej stają się właścicielami owych dwóch kółek.
Prowadzenie pojazdów przez seniorów stało się kwestią kontrowersyjną, raporty wskazują, że starsi ludzie są drugą co do wielkości grupą powodującą wypadki. Bardziej narażają siebie i innych uczestników ruchu tylko nastoletni kierowcy. Badania przeprowadzone przez the Johns Hopkins School of Medicine dowodzą jednak, że seniorzy, którzy prowadzą samochody, dłużej pozostają samodzielni i rzadziej trafiają do domów opieki.
Brytyjska firma "Motoinsurance" przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie co sądzą kierowcy o innych uczestnikach ruchu, szczególnie tych w podeszłym wieku. Okazało się, że młodsi kierowcy są dość sceptycznie nastawieni względem seniorów za kierownicą.
Jak donosi czerwcowe wydanie American Journal of Public Health, regularne prowadzenie samochodu przez ludzi starszych może skutkować ich większą samodzielnością w życiu codziennym. Badania przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University pokazują, że osoby, które w podeszłym wieku zrezygnowały z zasiadania za kierownicą, kilkakrotnie częściej wymagają opieki pielęgniarskiej czy pomocy w przygotowaniu posiłków.