Dlaczego kichamy? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie zwłaszcza w sezonie grypowym. Kichnięcie jest odruchową i bezwarunkową reakcją organizmu, która pozwala usunąć z nosa wszelkie niepożądane substancje podrażające błonę śluzową nosa. Co wiemy na temat kichania? Próbujemy obalić istniejące mity i przedstawić fakty dotyczące tej reakcji organizmu.
Jest jedną z podstawowych czynności organizmu, tak natrualną i potrzebną, że nie zwracamy na nią uwagi, niesłusznie - oddech ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym nasze samopoczucie. Przejrzyj listę faktów dotyczących oddychania, które mogą cię zaskoczyć.
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ciekawe i różnorodne są odgłosy wydawane w czasie kichania? Z pewnością jesteś w stanie odtworzyć w pamięci charakterystyczny sposób kichania mamy, przyjaciółki, czy kolegi z pracy.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy.
Uczeni odkryli, w jaki sposób wywoływane są reakcje alergiczne, dzięki czemu jest szansa na opracowanie leku zapobiegającego problemowi uniemożliwiającemu kontakty z kotami.
Nowe badania w zamieszczone w Faseb Journal sugerują, że kichanie jest naturalny „restartem" górnej części układu oddechowego i że pacjenci z różnymi dolegliwościami nosa, np. zapaleniem zatok, nie mogą go uzyskać, tj. kichają częściej niż inni.