Powołany przez ministra kultury Komitet Selekcyjny pod przewodnictwem Janusza Majewskiego wybrał „Katyń” Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara - Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Premiera dramatu odbyła się 17 września w Teatrze Wielkim w Warszawie, w w 68 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Na ekrany kin film wszedł 21 września.
21 września na ekranach kin pojawi się najnowszy film Andrzeja Wajdy „Katyń", poruszająca opowieść o losach rodzin dotkniętych katyńską zbrodnią.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Ujazdowski, ocenił, że film „Katyń” (nowy tytuł obrazu określanego wcześniej jako „Post mortem. Opowieść katyńska”) jest „dziełem najdłużej i najmocniej oczekiwanym spośród polskich dzieł filmowych”.
Zakończono prace nad filmem Andrzeja Wajdy "Post Mortem-opowieść katyńska". Film będzie miał uroczystą premierę 17 września w Teatrze Narodowym w Warszawie, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę. Patronat nad filmem objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Najnowszy film Wajdy jest pierwszą w jej historii fabularną produkcją traktującą o zbrodni katyńskiej.
Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią Kaczyńską, objęli honorowy patronat nad filmem „Post Mortem. Opowieść katyńska” w reżyserii Andrzeja Wajdy. To bardzo długo oczekiwane przedsięwzięcie polskiej kinematografii jest pierwszą w jej historii fabularną produkcją traktującą o zbrodni katyńskiej. Premiera filmu odbędzie się 17 września tego roku, w 68. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę.
Od jutra w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać wystawę historyczną „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Celem wystawy jest – jak piszą jej autorzy - „przywrócenie pamięci o ludobójstwie, jego ofiarach i sprawcach”.
Wczoraj padł pierwszy klaps na planie najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Post mortem. Opowieść katyńska”. Pierwsze zdjęcia kręcono na moście kolejowym pod Warszawą, zarejestrowane we wtorek sceny z udziałem setek statystów przedstawiają ucieczkę ludności stolicy we wrześniu 1939 roku.