Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I i Arcybiskup Józef Michalik podpisali Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dziś rozpoczęła się historyczna wizyta w Polsce prawosławnego patriarchy Wszechrusi Cyryla I. Warto w tym kontekście przyjrzeć się, jak po wielu latach dążeń ekumenicznych – zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II – Polacy oceniają obecne stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, jak postrzegają szanse na pojednanie między obydwoma wyznaniami.
„Panie, nie zsyłaj na nas więcej niż możemy znieść" - tak modliła się prababka Edyty. „Tante Edyto, ledwie cię znaliśmy, kim naprawdę jesteś? Mieszanką teologii i fenomenologii? Żydowskich przodków i kapłańskich mentorów?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć siostrzenica Edyty Stein jednocześnie wspominając całą rodzinę i ich życie w przedwojennym Wrocławiu.
Dziś przypada siódma rocznica śmierci papieża - Polaka. Główne obchody odbywają się w Warszawie i Krakowie. Tłumy ludzi odwiedzają też grób Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej. Wieczorem, o 21:37 wiele osób zapali i postawi w oknach świece.
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ( 1 Kor 15,51-58). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski.
Ekumeniczno - charytatywny koncert w w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie zainaugurował 18. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. W akcji biorą udział Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławne Dzieło Miłosierdzia ELEOS, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Wczoraj, w Dniu Wszystkich Świętych Kościół katolicki wspominał wszystkich tych, którzy po śmierci dostąpili zbawienia. Obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny to święto o zupełnie innym charakterze - poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie się z Bogiem.
Jakkolwiek starzenie się związane jest z pewnymi stratami - intensywniejszym wypadaniem włosów, problemami z pamięcią krótkoterminową, utratą nienagannej sylwetki - jest coś pozytywnego, co zdobywa wraz z upływem czasu: to mądrość. Archetypiczny mądry starzec funkcjonuje w świadomości powszechnej nie bez przyczyny: rozsądek, rozległa wiedza, a także głęboka duchowość są przypisywane seniorom dzięki ich życiowemu doświadczeniu. Nic jednak nie przychodzi „ot tak", nad rozwojem w każdej dziedzinie trzeba pracować - dotyczy to także życia duchowego.
W Polsce 41 proc wiernych Kościoła Katolickiego uczestniczy w niedzielnej mszy św. Ponad 16 proc przystępuje do komunii. Najwyższe wskaźniki występują w diecezji tarnowskiej, najniższe – w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano nieznaczny spadek wyników. We mszy niedzielnej częściej uczestniczą kobiety niż mężczyźni - wynika z raportu przedstawionego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Maj jest miesiącem dla katolików maryjnym, a ponieważ to jednocześnie cieplejszy, wiosenny czas, stanowi dogodny okres pielgrzymek do miejsc kultu. Sanktuaria maryjne znajdują się w rozmaitych zakątkach Europy i z każdym z nich związane są jakieś niezwykłe dzieje. Zwiedzanie tych miejsc może stać się zarówno przygodą podróżniczą, jak i duchową.
Dni majowe sprzyjają pielgrzymkom do miejsc kultu, zwłaszcza maryjnego. Po całej Europie rozsiane są sanktuaria, które warto odwiedzić. Dlatego zanim zdecydujemy się na podróż, warto poznać historię, która kryje się za danym miejscem.
Papież Jan Paweł II, po rekordowo krótkim procesie beatyfikacyjnym, został wyniesiony na ołtarze. Spełnione zostały w ten sposób pragnienia wielu wiernych z całego świata, którzy już po śmierci Karola Wojtyły na placu Świętego Piotra trzymali transparenty "Santo Subito".
Maj jest miesiącem Pierwszych Komunii, tysiące ośmiolatków w tym miesiącu przyjmie ważny sakrament. Nieodłączną częścią rytuału stało się jest obdarowywanie dzieci prezentami. Całe rodziny uczestniczące w uroczystościach stają więc przed dylematem: co kupić ośmiolatkowi?
Zgodnie ze statystykami znaczną większość ludzi na świecie stanowią osoby związane z jakąś religią. Jakkolwiek odmienność treści wierzeń bywa diametralna, w wielu z nich modlitwa stanowi główną formę kultu i rudymentarny rytuał. Każdy człowiek wychowany w danej wierze wie, jak brzmią podstawowe modlitwy, ale znajomość Ojcze Nasz, treści modlitw składających się na salat, czy form kadiszu nie wyczerpuje tematu. Jaki jest najlepszy sposób na modlitwę i co jest jej istotą, wskazują eksperci różnych wyznań.
Papież Benedykt XVI mianował nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore, dotychczasowego Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Włoski hierarcha pracował kilka lat przy boku abp. Józefa Kowalczyka w polskiej nuncjaturze.