Z lotniska Balice trumny z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki zostaną przewiezione do Bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym.
Na placu Piłsudskiego w Warszawie zakończyły się uroczystości żałobne 96 ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. W ceremonii uczestniczyły rodziny ofiar, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojska, duchowieństwa, organizacji społecznych oraz reprezentanci korpusu dyplomatycznego.
W sobotę w Warszawie odprawiono uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na Placu Piłsudskiego zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, rodziny ofiar, duchowni, generalicja, reprezentanci korpusu dyplomatycznego i wielu Polaków. Tymczasem rozpoczęły się już pierwsze pogrzeby ofiar. Jeszcze w sobotę odbędzie się pogrzeb generała Tadeusza Buka, na przyszły tydzień zaplanowano kolejne pochówki.
Dzisiaj w późnych godzinach wieczornych, dwoma samolotami dotarły do kraju trumny z kolejnymi ośmioma ciałami ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Pogrzeb Marii i Lecha Kaczyńskich miał być swoistym światowym szczytem. Przybycie zapowiedzieli najwyżsi urzędnicy i koronowane głowy państw z całego świata. Sytuacja uległa znacznej komplikacji w wyniku erupcji islandzkiego wulkanu i zamknięcia przestrzeni powietrznej nad znaczną częścią Europy z powodu chmury pyłu, ale data pogrzebu pary prezydenckiej nie ulegnie przesunięciu.
Caritas Polska uruchamia apel o pomoc dla dzieci, które zostały osierocone w wyniku katastrofy samolotu prezydenckiego. Długofalowe wsparcie dla dzieci będzie prowadzone w ramach istniejącego programu "Skrzydła" - dostosowanego do indywidualnych potrzeb rodzin.
Na warszawskim Okęcie trwa ceremonia żałobna po przywiezieniu do kraju ciał 34 kolejnych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Po uroczystości trumny z ciałami ofiar zostaną przewiezione do hali Torwaru.
W niedzielę, dniu pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich, zamknięte pozostaną duże krakowskie sklepy, w innych miastach będą czynne krócej, ogłosił dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński.
Trwa identyfikacja zwłok ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu TU - 154. Jak poinformowała agencja Interfax-Ukraina, przyporządkowano juz 71 nazwisk do ciał osób tragicznie zmarłych w sobotnim wypadku.
- Wróciliście do ojczyzny, wróciliście do swych bliskich. Dzisiaj wasi bliscy płaczą. Dzisiaj płacze cała ojczyzna - powiedział wczoraj na lotnisku premier Donald Tusk podczas uroczystości powitania trumien z trzydziestoma ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Dziś część trumien z ciałami osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ma wrócić do Polski. Z lotniska na Okęciu w Warszawie mają zostać przewiezione na Torwar. Halę sportową na warszawskim Powiślu przygotowano do godnego przyjęcia ofiar tragedii.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podjął decyzję o przedłużeniu żałoby narodowej do dnia 18 kwietnia 2010 r.
Gala wręczenia Fryderyków, która miał się odbyć w Teatrze Polskim została odwołana. W miejsce tradycyjnej uroczystości wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2010, odbędzie się specjalny koncert "Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku" oraz symboliczne ogłoszenie listy laureatów.
10 kwietnia 2010, w katastrofie samolotu prezydenckiego zginęło 96 osób, w tym najważniejsi ludzie w Polsce. Przez cały weekend wszystkie niemal media relacjonowały zdarzenie i przekazywały najnowsze informacje. Pasażerami byli jednak nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Na obchody uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej lecieli także ci, dla których miejsce kaźni polskich oficerów było szczególnie bliskie - kombatanci i członkowie rodzin ofiar katyńskich.
Para Prezydencka będzie pochowana na Wawelu. O tym, że Prezydent Lech Kaczyński wraz z Żoną spoczną obok królów polskich zadecydowała rodzina zmarłych.