8 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku samolot wiozący na uroczystości katyńskie Prezydenta RP oraz inne najważniejsze osoby w państwie, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęła cała załoga i wszyscy pasażerowie - łącznie 96 osób.
Mimo, że minęły już trzy lata, wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku budzą ból, smutek i żal. Nadal też wielu Polaków uważa, że nie zostały one do końca wyjaśnione. Dziś - podobnie jak rok i dwa lata temu - różne grupy ludzi będą oddzielnie obchodzić rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.
W przypadku tragedii pod Smoleńskiem mijający czas nie wpływa, jak dotąd, na uspokojenie nastrojów i ustalenie jednego, akceptowanego przez wszystkich wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych Rosjanie mataczą, próbują ukrywać własne błędy czy też niekompetencję swoich przedstawicieli. Co czwarty Polak bierze pod uwagę możliwość, że prezydencki samolot uległ katastrofie w wyniku zamachu. W teorię tę skłonni są uwierzyć przede wszystkim wyborcy PiS. Skłonność do akceptacji hipotezy zamachu silniejsza jest wśród respondentów gorzej sytuowanych, mieszkających w mniejszych ośrodkach, gorzej wykształconych.
Pod koniec lipca do Smoleńska wyjedzie grupa mająca za zadanie przygotować do sprowadzenia do Polski wrak samolotu TU 154 M nr 101 - poinformowała dziś Naczelna Prokuratura Wojskowa. Zabiegi polskiej prokuratury o przekazanie wraku trwają już dwa lata.
Niedawno powstałe wydawnictwo Wielka Litera zaczęło od mocnego i celnego uderzenia. Nie, nie chodzi o książkę Janusza L. Wiśniewskiego, ale o „Dziennik" Jerzego Pilcha. Chciałoby się powiedzieć, że to lektura dla wszystkich, którzy w swym życiu kierują się zdrowym rozsądkiem. Ale ponieważ „zdrowy rozsądek" jest pojęciem względnym, powiemy inaczej - to lektura dla wszystkich, którzy nie wierzą w zamach smoleński. Czyli, mamy nadzieję, jednak dla większości.
Dziś przypada druga rocznica tragicznej w skutkach katastrofy, w której śmierć poniósł Prezydent RP Lech Kaczyński, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i wiele innych ważnych dla Polski osób. Przez cały dzień będą trwały liczne obchody tej smutnej rocznicy.
Dziś rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Wygrał projekt autorstwa Andrzeja Sołygi, Dariusza Śmiechowskiego i Dariusza Komorka.
Niechęć i brak zaufania do rządzących jest powszechna u wielu obywateli w państwach na niemal wszystkich kontynentach. Przekonania niektórych jednak dalece wykraczają poza zwykłe podejrzenia wobec działań ludzi władzy- przypisują im udział w spiskach.
Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przedstawiła dziś raport końcowy w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Polskiej komisji, która badała przyczyny katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem przewodniczył Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji.
W kwietniu prasa pisała więcej o liderze opozycji – Jarosławie Kaczyńskim, niż o premierze Donaldzie Tusku. Prezes PiS na długo zajął czołówki, głównie za sprawą rocznicy katastrofy smoleńskiej i związanych z nią kontrowersyjnych wypowiedzi. Comiesięczne badanie „Scena Polityczna” opublikował „Press-Service Monitoring Mediów”.
Rok temu niedaleko lotniska pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot TU-154M. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, duchowni różnych wyznań, urzędnicy państwowi i członkowie organizacji kombatanckich. Nie przezył nikt z 88 pasażerów i 8 członków załogi samolotu.
„Takiego dramatu współczesny świat nie widział" - powiedział premier Donald Tusk po katastrofie nad Smoleńskiem. W pierwszą rocznicę tragicznego zdarzenia świat wspomina 96 ofiar wypadku samolotowego z 10 kwietnia 2010 roku.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele organizacji samorządowych. Przypadającą w najbliższą niedzielę pierwszą rocznicę tego wydarzenia będą obchodzić zarówno rodziny, władze państwowe jak i wielu zwykłych Polaków.
Krzyż umieszczony po katastrofie smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie. Wspólny komunikat w tej sprawie wydały: Kancelaria Prezydenta RP, Kuria Metropolitalna Warszawska, Duszpasterstwo Akademickie Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacje harcerskie.
CBOS zebrał opinie Polaków na temat stosunków polsko - rosyjskich. Jak się okazuje, nasze poglądy na tę sprawę znacznie się zmieniły od czasu katastrofy pod Smoleńskiem. Dużo więcej osób uznaje, że dotychczas dość burzliwe kontakty z Rosją uległy poprawie w porównaniu do ocen sprzed 10-go kwietnia.