W tym roku po raz pierwszy obchodzimy w Polsce „Dzień bez płacenia gotówką”. Akcję wspiera Narodowy Bank Polski. Płatności bezgotówkowe w Polsce stanowią jedynie 20% transakcji w stosunku do 80% transakcji nadal realizowanych w gotówce, podczas gdy w UE te wskaźniki wynoszą, według szacunków EBC z 2012 r., odpowiednio 40% i 60%. „Dzień bez płacenia gotówką” powinien zachęcać osoby, które realizują swoje płatności wyłącznie gotówką i nie posiadają jeszcze rachunku bankowego do jego założenia i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych.
Grecja to kraj uwielbiany przez polskich turystów. Tym razem wyjazd może nie być aż tak przyjemny, ponieważ państwo to ma problemy finansowe. Eksperci po raz kolejny zalecają, by – jeśli chcemy uniknąć kłopotów – zabrać ze sobą gotówkę.
Grecja należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych - co czwarty Polak wyjeżdzający na zagraniczne wycieczki, wybiera właśnie Helladę. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce.
Polscy seniorzy przywiązują się do jednej instytucji finansowej, są z niej zadowoleni i pozostają z nią na wiele lat. Wśród cech banku, które osoby powyżej 55. roku życia najwyżej sobie cenią znajdują się: stabilność finansowa, polski kapitał, własne doświadczenia oraz pomocni pracownicy oddziału – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Transakcje bezgotówkowe wybieramy ze względu na wygodę, szybkość, bezpieczeństwo, możliwość dokładnego śledzenia wydatków a także z obawy, że gotówka może zostać skradziona. Dzięki karcie podróż staje się wygodniejsza - znika problem innych walut, konieczności szukania bankomatu, czy ciągłego martwienia się o bezpieczeństwo gotówki zabranej w podróż.
Badania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.
Do zagranicznej podróży warto dobrze się przygotować. W trakcie wyjazdu będą czekały na nas bowiem nie tylko przyjemności, ale również pewne zagrożenia jak np. kieszonkowcy. Eksperci radzą, aby nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Nie warto także nosić przy sobie jej dużej ilości. Jeśli nie wybieramy się w miejsca, w których nie ma bankomatów to najlepiej zabrać tyle, ile jest nam potrzebne na podstawowe potrzeby oraz wyposażyć się w kartę płatniczą.
Wakacje to nie tylko czas relaksu, ale także okres opowieści o zgubionych, skradzionych lub zapomnianych kartach płatniczych. Doradcy Finamo, na podstawie doświadczeń swoich klientów, stworzyli poradnik, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z kart podczas zagranicznego urlopu.
W 2005 r. wyniki finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych były znacznie niższe niż w 2004 roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Wynik finansowy brutto obniżył się o ponad połowę - o 52,2 procent, a netto o 54,4 procent.
Bank Polskiej Spółdzielczości oferuje trzecią pod względem liczby urządzeń sieć bankomatów w Polsce. Obecnie klienci Banku BPS i zrzeszonych Banków Spółdzielczych mogą bez prowizji wypłacać pieniądze z sieci 1984 bankomatów w Polsce.
Interesy konsumentów korzystających z kart płatniczych są dobrze chronione, jak jednak wynika z najnowszej analizy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wciąż istnieją obszary, w których może dojść do naruszenia praw słabszych uczestników rynku.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca