Karta kredytowa to bardzo wygodny sposób finansowania. Dzięki niej możemy szybko uzupełnić luki w naszym budżecie i to bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek formalności, jak w przypadku zaciągania pożyczek czy kredytów. Możliwość skorzystania z niej jest wyjątkowo kusząca zwłaszcza w okresie letnim, kiedy np. brak oszczędności blokuje nam wyjazd na wyczekiwane wakacje.
Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Do skimmingu może dojść zarówno podczas pobierania gotówki z bankomatu, jak i płacenia kartą w kinie czy restauracji.
Od czerwca rusza pilotaż akceptacji kart płatniczych w 200 placówkach pocztowych na terenie całej Polski. Finalnie klienci będą mogli zapłacić kartami w 4700 placówkach Poczty już na przełomie lipca i sierpnia. Płacić kartami będzie można zarówno za usługi pocztowe, jaki i za znaczki pocztowe czy koperty. W terminalach będą również obsługiwane wypłaty gotówki z kart płatniczych oraz możliwy będzie zakup doładowań telefonów komórkowych.
Rozliczenie za przesyłki pobraniowe, zakup znaczków pocztowych czy towarów handlowych w placówkach pocztowych – to tylko niektóre rozwiązania, z których od czerwca będą mogli korzystać klienci Poczty Polskiej. Do placówek pocztowych trafi 8,5 tys. terminali płatniczych. Usługa będzie dostępna we wszystkich placówkach własnych Poczty Polskiej. Obsługę kart płatniczych w placówkach Poczty Polskiej zrealizuje konsorcjum PKO Banku Polskiego i firmy eService.
W okresie przedświątecznym będziemy dokonywać licznych zakupów. Niestety to czas, kiedy dochodzi do większej liczby kradzieży. Tylko w pierwszym półroczu minionego roku dokonano aż 36,5 tys. kradzieży z kart płatniczych. Ponad połowa z nich dotyczyła płatności dokonanymi kartami skopiowanymi lub skradzionymi. O ostrożność w czasie zakupów apeluje Expander.
Ponad połowa Polaków nigdy nie odzyskała zgubionej rzeczy – wynika z badania przeprowadzonego przez mySafety. Najczęściej gubimy klucze i karty płatnicze, a następnie dokumenty osobiste. Utracie tych przedmiotów towarzyszy zwykle złość i frustracja.
Z reguły nie wiemy, jak postępować, gdy zgubimy lub ktoś skradnie nam kartę płatniczą. Tymczasem w Polsce średnio co 24 sekundy ktoś zastrzega kartę bankomatową. Aż w 84 procentach przypadków przyczyną jest zgubienie karty, pozostałe to wynik kradzieży. Jakie kroki należy podjąć, gdy nagle stwierdzimy, że brakuje karty płatniczej?
Według danych NBP tylko 29 proc. osób powyżej 65 roku życia ma w portfelu karty płatnicze. Karta i konto to narzędzia zwiększające znacząco bezpieczeństwo finansowe. Poczta Polska radzi jak zachęcić seniora do posiadania i używania plastikowych pieniędzy.
Banki podnoszą opłaty i prowizje. Zmiany dotyczą kont osobistych bądź kart płatniczych, przy czym banki zaznaczają jednocześnie, że opłat można uniknąć pod pewnymi warunkami. Podwyżki opłat to skutek poszukiwania przez banki źródeł dochodu przy gorszej sytuacji gospodarczej.
Używając kart za granicą nie wiemy, ile ostatecznie po przeliczeniu zapłacimy za dokonaną transakcję. Kwota ta różni się bowiem w zależności od banku, w którym posiadamy rachunek i karty, z której korzystamy. Warto jednak bliżej przyjrzeć się walutowym przeliczeniom. Jak wynika z analizy Expandera, różnice w przeliczeniu tej samej kwoty pomiędzy poszczególnymi bankami mogą sięgać nawet 4 proc.
Czterech na dziesięciu kupujących w sieci skorzystało w ciągu ostatniego roku z płatności kartą online – wynika z danych PayU, instytucji płatniczej obsługującej płatności kartami. W porównaniu do najbardziej popularnej metody płatności w Internecie, czyli szybkiego e-przelewu, plastikowy pieniądz nie cieszy się jednak względami kupujących. Wiele osób nie wie np., że transakcje kartowe, jako jedyne, chroni mechanizm chargeback, a za e-zakupy można zapłacić również zwykłą kartą debetową, nie tylko kredytową.
Sejmowa podkomisja przyjęła ostateczny projekt ustawy dotyczący należności pobieranej od sklepów oraz punktów usługowych przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty. Od 2014 roku maksymalna opłata wynosić będzie 0,5 proc., co dla właścicieli sklepów oznacza spadek kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednak eksperci Comperia.pl wskazują, że dla użytkowników kart może to oznaczać podniesienie prowizji za pozostałe usługi bankowe.
Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie powstrzymuje Polaków przed zakupami, ilość transakcji kartami bowiem wzrosła – wynika z danych firmy Polcard, obsługującej karciane terminale płatnicze. Polacy używali jednak kart ostrożniej. Większość wzrostu odnotowanego przez Polcard wygenerowały najpopularniejsze karty debetowe. Częstotliwość używania kart kredytowych, zarówno pod względem ilości jak i wartości transakcji, wzrosła tylko minimalnie.