Czterech na dziesięciu kupujących w sieci skorzystało w ciągu ostatniego roku z płatności kartą online – wynika z danych PayU, instytucji płatniczej obsługującej płatności kartami. W porównaniu do najbardziej popularnej metody płatności w Internecie, czyli szybkiego e-przelewu, plastikowy pieniądz nie cieszy się jednak względami kupujących. Wiele osób nie wie np., że transakcje kartowe, jako jedyne, chroni mechanizm chargeback, a za e-zakupy można zapłacić również zwykłą kartą debetową, nie tylko kredytową.
Sejmowa podkomisja przyjęła ostateczny projekt ustawy dotyczący należności pobieranej od sklepów oraz punktów usługowych przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty. Od 2014 roku maksymalna opłata wynosić będzie 0,5 proc., co dla właścicieli sklepów oznacza spadek kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednak eksperci Comperia.pl wskazują, że dla użytkowników kart może to oznaczać podniesienie prowizji za pozostałe usługi bankowe.
Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie powstrzymuje Polaków przed zakupami, ilość transakcji kartami bowiem wzrosła – wynika z danych firmy Polcard, obsługującej karciane terminale płatnicze. Polacy używali jednak kart ostrożniej. Większość wzrostu odnotowanego przez Polcard wygenerowały najpopularniejsze karty debetowe. Częstotliwość używania kart kredytowych, zarówno pod względem ilości jak i wartości transakcji, wzrosła tylko minimalnie.
Karty płatnicze oraz kredytowe stają się coraz atrakcyjniejszym kąskiem dla złodziei. W związku z nasilającym sie zjawiskiem utraty kart, Policja radzi, jak uchronić się od podobnych nieprzyjemności.
Co roku duża część Polaków decyduje się na wakacje za granicą. Do niedawna wiązało się to z koniecznością zabierania ze sobą dużych sum w gotówce. Dziś, w dobie kart płatniczych, nie jest to już konieczne. Jednak sporo osób jest nadal bardzo nieufnych wobec plastikowego pieniądza, szczególnie podczas pobytów za granicą. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiada więc, jak sprawić, żeby korzystanie z karty w innych krajach było łatwe i bezpieczne.
Polacy są bardzo zachowawczy korzystając z kart i choć uważają karty za najbezpieczniejszą formę płatności, to na wyjazdy zagraniczne ponad 70% z nas zabiera gotówkę - wynika z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie Banku Zachodniego WBK.
Przy ostatniej wizycie w banku zaoferowano mi skorzystanie z karty kredytowej. Nie zdecydowałam się od razu, gdyż nie do końca orientuję się, jak ona działa, jakie daje profity oraz jakie niesie ze sobą ryzyko. Czy powinnam przyjąć ofertę banku i wyrobić kartę?
Bank BZWBK promuje ofertę konta bankowego, skierowaną specjalnie do osób, które ukończyły 50 rok życia. W pakiecie oferuje między innymi zniżki w aptekach i ubezpieczenie.
Dokonując zakupu przez internet coraz częściej decydujemy się na płatność kartą. O czym należy pamiętać by dokonywanie płatności kartą płatniczą w Internecie było bezpieczne?
Najprostsza reguła bezpieczeństwa przy płaceniu kartami to kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować zachowania ostrożności przy przekazywaniu informacji poufnych - a należy do nich numer naszej karty, przez Internet, telefon i inne media. Przedstawiamy 24 rady przygotowane przez Związek Banków Polskich, przydatne dla zachowania bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji płatniczych.
Jeżeli zgubisz lub zostanie Ci ukradziona karta płatnicza, należy jak najszybciej ją zastrzec. Zapobiegnie to wykorzystaniu karty przez osoby, które znalazły się w jej posiadaniu i uchroni Cię przed stratą pieniędzy z rachunku karty.
Karty płatnicze stają się coraz powszechniejszym instrumentem płatniczym. Używamy ich zarówno do wypłat pieniędzy z bankomatu jak i do płacenia w sklepach, restauracjach, kasach biletowych i wielu innych miejscach. Aby bezpiecznie korzystać z kart płatniczych należy przestrzegać kilku zasad.
Interesy konsumentów korzystających z kart płatniczych są dobrze chronione, jak jednak wynika z najnowszej analizy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wciąż istnieją obszary, w których może dojść do naruszenia praw słabszych uczestników rynku.