Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Co czwarty senior nie ma rachunku osobistego, a co piąty nie korzysta z karty kredytowej. Tylko co dziesiąty bierze kredyt gotówkowy, czy hipoteczny lub korzysta z funduszy inwestycyjnych – wynika z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie powstrzymuje Polaków przed zakupami, ilość transakcji kartami bowiem wzrosła – wynika z danych firmy Polcard, obsługującej karciane terminale płatnicze. Polacy używali jednak kart ostrożniej. Większość wzrostu odnotowanego przez Polcard wygenerowały najpopularniejsze karty debetowe. Częstotliwość używania kart kredytowych, zarówno pod względem ilości jak i wartości transakcji, wzrosła tylko minimalnie.
Karta kredytowa to z jednej strony jest bardzo funkcjonalne narzędzie, ale z drugiej opcja niosąca z sobą ryzyko zadłużenia się. Specjaliści z serwisu Comperia.pl radzą, jak nie dopuszczać do powstania długu, oraz co zrobić, gdy takowy już zaistniał.
Rok temu dokonałem zakupu na raty i dostałem do niego kartę kredytową. Użyłem jej kilka razy, ale teraz chciałbym ją zlikwidować, ponieważ bank, który ją wystawił wprowadza zmiany w cenniku. Czy jeśli wypowiem kartę, to będzie to miało wpływ na nadal spłacany przez mnie kredyt ratalny?
Jestem posiadaczem karty kredytowej jednego z banków funkcjonujących na rynku polskim. Zawsze regularnie spłacałem zaciągnięte zobowiązania, lecz kilka dni temu straciłem pracę i nie mam środków na spłatę ostatnio zaciągniętych długów. Czy istnieje możliwość zamrożenia bądź rozłożenia na raty spłaty zaciągniętej pożyczki?
Wydatki świąteczne i bardzo wysokie koszty utrzymania, jakie przynosi zima sprawiają, że w tym okresie z portfela może ubyć co najmniej kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych więcej niż w pozostałych miesiącach. Wiele osób może więc przywitać nowy rok z pustym kontem. Co więc zrobić, jeśli nagle okazuje się, że nie starcza pieniędzy na spłatę raty kredytu? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada, jak postępować w takiej sytuacji, aby nowego roku nie rozpocząć od wizyty komornika.
Nadmierne zadłużenie może być przyczyną wykluczenia finansowego - osoby przekredytowane, stając się niezdolne do regulowania swoich zobowiązań, są pozbawione możliwości skorzystania z usług finansowych w przyszłości. Dlatego rozważając zaciągnięcie kredytu na świąteczne wydatki trzeba zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty w stosunku do osiąganych dochodów (zaleca się, by łączne raty naszych zobowiązań nie przekraczały połowy zarobków), a przy podejmowaniu decyzji uważnie zapoznać się z parametrami kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 280 wzorców umów o karty płatnicze w 12 bankach. Wszystkie przebadane banki stosowały niekorzystne dla swoich klientów postanowienia.
Getin Noble Bank pobierał niezgodnie z prawem opłaty od użytkowników swoich kart kredytowych, którzy spóźniali się ze spłatą zadłużenia. UOKiK uznał, że bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości blisko 2 mln zł.
Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Otrzymałam już pozytywną decyzję banku, ale okazało się, że warunkiem otrzymania kredytu jest założenie konta w tym banku i złożenie wniosku o kartę kredytową. Czy bank ma prawo stawiać takie warunki? Czy mogę ominąć tego typu wymagania? Konto i karta w tym banku są dla mnie bowiem niepotrzebnymi i dodatkowymi comiesięcznymi wydatkami.
Banki coraz częściej proponują nam karty kredytowe. Na pierwszy rzut oka tego typu oferty są bardzo kuszące. Jednak przy zaciąganiu takiej pożyczki zawsze istnieje zagrożenie, że będziemy mieć problem z jej spłatą. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, by uniknąć takiej sytuacji?
Co roku duża część Polaków decyduje się na wakacje za granicą. Do niedawna wiązało się to z koniecznością zabierania ze sobą dużych sum w gotówce. Dziś, w dobie kart płatniczych, nie jest to już konieczne. Jednak sporo osób jest nadal bardzo nieufnych wobec plastikowego pieniądza, szczególnie podczas pobytów za granicą. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiada więc, jak sprawić, żeby korzystanie z karty w innych krajach było łatwe i bezpieczne.
Od niedawna jestem posiadaczką karty kredytowej. Nie znam jeszcze wszystkich procedur. W tym miesiącu koniec okresu rozliczeniowego wypadnie w dzień wolny od pracy. Czy jeżeli dokonam spłaty karty kredytowej właśnie w tym dniu, to bank naliczy mi karę za nieterminową spłatę?