Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 50 do 100 pkt bazowych. Uchwała RPP o obniżce stóp procentowych wejdzie w życie 9 października 2014 roku. Obniżenie stóp to niższe oprocentowanie kredytów, ale także lokat.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
Około 1100 złotych wyda polska rodzina w tym roku na święta Bożego Narodzenia – wynika z raportu firmy Deloitte. 78 procent z nas, aby sfinansować święta sięgnie po własne oszczędności. Nie każdy jest jednak w tak komfortowej sytuacji - czasem organizacja świąt może się okazać nie lada wyzwaniem. Z jakich rozwiązań można skorzystać w takiej sytuacji, podpowiada Expander.
Decydując się na kartę kredytową przede wszystkim otrzymujemy możliwość dodatkowego sposobu płatności za zakupy czy usługi. Jednak to nie wszystko. Banki coraz częściej oferują usługi dodatkowe do wydawanych przez siebie produktów. Do najpopularniejszych należą ubezpieczenia, usługi Concierge oraz programy rabatowe. Ich specyfikę przybliżą eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Banki podnoszą opłaty i prowizje. Zmiany dotyczą kont osobistych bądź kart płatniczych, przy czym banki zaznaczają jednocześnie, że opłat można uniknąć pod pewnymi warunkami. Podwyżki opłat to skutek poszukiwania przez banki źródeł dochodu przy gorszej sytuacji gospodarczej.
Używając kart za granicą nie wiemy, ile ostatecznie po przeliczeniu zapłacimy za dokonaną transakcję. Kwota ta różni się bowiem w zależności od banku, w którym posiadamy rachunek i karty, z której korzystamy. Warto jednak bliżej przyjrzeć się walutowym przeliczeniom. Jak wynika z analizy Expandera, różnice w przeliczeniu tej samej kwoty pomiędzy poszczególnymi bankami mogą sięgać nawet 4 proc.
Czterech na dziesięciu kupujących w sieci skorzystało w ciągu ostatniego roku z płatności kartą online – wynika z danych PayU, instytucji płatniczej obsługującej płatności kartami. W porównaniu do najbardziej popularnej metody płatności w Internecie, czyli szybkiego e-przelewu, plastikowy pieniądz nie cieszy się jednak względami kupujących. Wiele osób nie wie np., że transakcje kartowe, jako jedyne, chroni mechanizm chargeback, a za e-zakupy można zapłacić również zwykłą kartą debetową, nie tylko kredytową.
W ofercie banków znajduje się wiele usług, z których korzystanie nie zawsze będzie dla nas korzystne. Jeśli po zagranicznych wakacjach w kieszeni zostaną nam monety obcej waluty, nie wpłacajmy ich do banku, prowizja wyniesie bowiem aż 60% ich wartości – radzi Expander. Lepiej nie płacić także bankowi rat kredytu walutowego w złotych oraz nie wypłacać gotówki z karty kredytowej.
Sejmowa podkomisja przyjęła ostateczny projekt ustawy dotyczący należności pobieranej od sklepów oraz punktów usługowych przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty. Od 2014 roku maksymalna opłata wynosić będzie 0,5 proc., co dla właścicieli sklepów oznacza spadek kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednak eksperci Comperia.pl wskazują, że dla użytkowników kart może to oznaczać podniesienie prowizji za pozostałe usługi bankowe.
Polacy pokochali zakupy przez internet. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Publicznej Infas we wrześniu 2012 roku, aż 31% ankietowanych internautów z Polski zakupy online robi przynajmniej raz w tygodniu. Niezależnie od tego czy robimy zakupy w popularnym portalu aukcyjnym, kupujemy artykuły spożywcze w internetowym supermarkecie czy też zamawiamy towary za granicą – powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim prowadzone transakcje będą naprawdę bezpieczne, a nasze konto uszczupli się jedynie o zaakceptowane przez nas kwoty.
Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Co czwarty senior nie ma rachunku osobistego, a co piąty nie korzysta z karty kredytowej. Tylko co dziesiąty bierze kredyt gotówkowy, czy hipoteczny lub korzysta z funduszy inwestycyjnych – wynika z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Większość niebezpiecznych sytuacji przy używaniu kart płatniczych czy kredytowych prowokujemy sami – wynika z badania TNS Pentor. Aż 12 proc. mężczyzn i 19 proc. kobiet zazwyczaj nosi przy sobie zapisany PIN do karty.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie powstrzymuje Polaków przed zakupami, ilość transakcji kartami bowiem wzrosła – wynika z danych firmy Polcard, obsługującej karciane terminale płatnicze. Polacy używali jednak kart ostrożniej. Większość wzrostu odnotowanego przez Polcard wygenerowały najpopularniejsze karty debetowe. Częstotliwość używania kart kredytowych, zarówno pod względem ilości jak i wartości transakcji, wzrosła tylko minimalnie.
Karta kredytowa to z jednej strony jest bardzo funkcjonalne narzędzie, ale z drugiej opcja niosąca z sobą ryzyko zadłużenia się. Specjaliści z serwisu Comperia.pl radzą, jak nie dopuszczać do powstania długu, oraz co zrobić, gdy takowy już zaistniał.