Karciane płatności zagraniczne banki na ogół reallizują według nie najkorzystniejszych przeliczników. Receptą na zachłanność bankowców może być wymiana gotówki jeszcze przed wyjazdem, w kantorze tradycyjnym lub internetowym. Niestety za niektóre usługi za granicą można płacić jedynie kartą kredytową. Z jakimi kosztami musimy się liczyć za transakcje bezgotówkowe w poszczególnych bankach?
Polacy przed Świętami Bożego Narodzenia często się dodatkowo zadłużają, chcąc zapewnić odpowiednio uroczystą ich oprawę czy choćby zakupić prezenty gwiazdkowe. Jednak w ferworze świętecznej gorączki łatwo wpaść w finansowe tarapaty, a decydując się na kredyt warto zachować rozsądek.
Jak wynika z danych BIK, w portfelach Polaków znajduje się ponad 6 mln kart kredytowych. Choć jest to narzędzie, które w rękach świadomego użytkownika potrafi być finansowym atutem, to jego niewłaściwe wykorzystywanie może prowadzić do spirali zadłużenia. Kiedy warto używać karty kredytowej, a kiedy lepiej nie wyjmować jej z portfela?
W rok ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. W tym czasie liczba kart aktywnych, tj. używanych do regulowania płatności zmniejsza się wolniej, bo w ciągu roku kart takich ubyło tylko 74 tysiące. Banki oferują karty klientom sprawdzonym, którym przyznać mogą wyższe limity.
W ciągu dwunastu miesięcy, od maja 2015 r. ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Banki oferują karty klientom sprawdzonym, którym przyznać mogą wyższe limity. Limity przyznane w maju są wyższe o 9,5% niż przed rokiem.
Karta kredytowa to bardzo wygodny sposób finansowania. Dzięki niej możemy szybko uzupełnić luki w naszym budżecie i to bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek formalności, jak w przypadku zaciągania pożyczek czy kredytów. Możliwość skorzystania z niej jest wyjątkowo kusząca zwłaszcza w okresie letnim, kiedy np. brak oszczędności blokuje nam wyjazd na wyczekiwane wakacje.
W I kwartale 2016 roku banki i SKOK-i udzieliły o 6,5% mniej kredytów konsumpcyjnych niż w tym samym okresie 2015 roku, ale wzrosła o 3% liczba kredytów na kwoty wysokie, tj. powyżej 50 tys. zł. Wydano mniej kart kredytowych, natomiast kredytów mieszkaniowych udzielono więcej.
Jak wynika z danych CBOS, aż 44% Polaków nie jest usatysfakcjonowanych z obecnej sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego, natomiast 10% ocenia ją zdecydowanie negatywnie. W celu polepszenia standardu życia wielu zastanawia się nad skorzystaniem z kredytu. Stają przed wyborem: pożyczyć pieniądze i spłacać raty czy jednak zrezygnować z takiej możliwości, ale tym samym odłożyć realizację swoich planów?
Za korzystanie z usług oferowanych przez banki trzeba oczywiście zapłacić. Część z wymaganych opłat działa na klientów jak płachta na byka. Należą do nich między innymi te, które trzeba ponieść aby obniżyć koszty korzystania z konta bankowego. Rozdrażnienie może również wywołać opłata za realizację przelewu walutowego, której ostateczną wysokość poznajemy dopiero po fakcie zlecenia transakcji. Najbardziej znienawidzone są jednak prawdopodobnie należności za monity wzywające do zapłaty.
Z reguły nie wiemy, jak postępować, gdy zgubimy lub ktoś skradnie nam kartę płatniczą. Tymczasem w Polsce średnio co 24 sekundy ktoś zastrzega kartę bankomatową. Aż w 84 procentach przypadków przyczyną jest zgubienie karty, pozostałe to wynik kradzieży. Jakie kroki należy podjąć, gdy nagle stwierdzimy, że brakuje karty płatniczej?
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 50 do 100 pkt bazowych. Uchwała RPP o obniżce stóp procentowych wejdzie w życie 9 października 2014 roku. Obniżenie stóp to niższe oprocentowanie kredytów, ale także lokat.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
Około 1100 złotych wyda polska rodzina w tym roku na święta Bożego Narodzenia – wynika z raportu firmy Deloitte. 78 procent z nas, aby sfinansować święta sięgnie po własne oszczędności. Nie każdy jest jednak w tak komfortowej sytuacji - czasem organizacja świąt może się okazać nie lada wyzwaniem. Z jakich rozwiązań można skorzystać w takiej sytuacji, podpowiada Expander.
Decydując się na kartę kredytową przede wszystkim otrzymujemy możliwość dodatkowego sposobu płatności za zakupy czy usługi. Jednak to nie wszystko. Banki coraz częściej oferują usługi dodatkowe do wydawanych przez siebie produktów. Do najpopularniejszych należą ubezpieczenia, usługi Concierge oraz programy rabatowe. Ich specyfikę przybliżą eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Banki podnoszą opłaty i prowizje. Zmiany dotyczą kont osobistych bądź kart płatniczych, przy czym banki zaznaczają jednocześnie, że opłat można uniknąć pod pewnymi warunkami. Podwyżki opłat to skutek poszukiwania przez banki źródeł dochodu przy gorszej sytuacji gospodarczej.