Karta kredytowa może stanowić wygodne i elastyczne wsparcie dla domowego budżetu w postaci dodatkowych funduszy. Nie każdy jednak wie, jak z niej odpowiednio korzystać. Wystarczą bowiem impulsywne zakupy czy przeoczenie terminu spłaty, by słono odczuć skutki w portfelu, a nawet zrobić pierwszy krok na drodze do spirali zadłużenia. Jak się przed tym uchronić wykorzystując dodatkowe środki z karty?
UOKiK sprawdził, czy karty bankowe za 0 zł rzeczywiście nic nie kosztują. Okazało się, że karty były darmowe dopiero, gdy operacja została zaksięgowana przez bank, mimo że konsument dokonał płatności w wymaganej ilości lub wartości. Urząd sprawdził 18 banków.
Z najnowszego badania, w jaki sposób płacą polscy turyści wynika z niego, że częściej niż z gotówki korzystają oni z kart, które stanowią najpopularniejszy sposób regulowania płatności związanych z urlopem. Podróżujący z Polski kartą opłacają już 45% wszystkich wydatków przed wyjazdem i 48% tych w czasie podróży. Wydatki te najczęściej dotyczą biletów lotniczych i zakwaterowania, związanych z wyjazdem zakupów i jedzenia w lokalnej gastronomii.
Firma Mastercard zaprezentowała biometryczną kartę płatniczą nowej generacji, która łączy w sobie mikroprocesor i technologię rozpoznawania odcisku palca. Karta umozliwia weryfikację tożsamości jej posiadacza w czasie zakupów w sklepach stacjonarnych.
Według NBP pod koniec września 2016 r. łączna liczba wydanych kart kredytowych wyniosła ponad 5,8 mln sztuk, a wielkość kredytów zaciągniętych przy ich użyciu sięgnęła blisko 13,5 mld zł. Wbrew stereotypowi, z kart kredytowych nie korzystają wyłącznie osoby rozrzutne, które nie potrafią planować swoich wydatków. Ten rodzaj wsparcia finansowego jest przydatny, np. w momencie, kiedy pojawiają się niezaplanowane wydatki, a my nie dysponujemy dodatkową gotówką. Ile faktycznie kosztuje dług na karcie i co powinny wiedzieć osoby, które w swoim portfelu chciałaby posiadać plastikowy pieniądz?
Karciane płatności zagraniczne banki na ogół reallizują według nie najkorzystniejszych przeliczników. Receptą na zachłanność bankowców może być wymiana gotówki jeszcze przed wyjazdem, w kantorze tradycyjnym lub internetowym. Niestety za niektóre usługi za granicą można płacić jedynie kartą kredytową. Z jakimi kosztami musimy się liczyć za transakcje bezgotówkowe w poszczególnych bankach?
Poczta Polska zakończyła instalację terminali płatniczych dzierżawionych od firmy eService. W ponad 4600 placówkach narodowego operatora klienci Poczty Polskiej mogą płacić kartami Visa i Mastercard za zakupione towary oraz skorzystać z innych usług realizowanych za pomocą terminali POS.
Jak wynika z danych BIK, w portfelach Polaków znajduje się ponad 6 mln kart kredytowych. Choć jest to narzędzie, które w rękach świadomego użytkownika potrafi być finansowym atutem, to jego niewłaściwe wykorzystywanie może prowadzić do spirali zadłużenia. Kiedy warto używać karty kredytowej, a kiedy lepiej nie wyjmować jej z portfela?
W rok ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. W tym czasie liczba kart aktywnych, tj. używanych do regulowania płatności zmniejsza się wolniej, bo w ciągu roku kart takich ubyło tylko 74 tysiące. Banki oferują karty klientom sprawdzonym, którym przyznać mogą wyższe limity.
W ciągu dwunastu miesięcy, od maja 2015 r. ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Banki oferują karty klientom sprawdzonym, którym przyznać mogą wyższe limity. Limity przyznane w maju są wyższe o 9,5% niż przed rokiem.
Karta kredytowa to bardzo wygodny sposób finansowania. Dzięki niej możemy szybko uzupełnić luki w naszym budżecie i to bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek formalności, jak w przypadku zaciągania pożyczek czy kredytów. Możliwość skorzystania z niej jest wyjątkowo kusząca zwłaszcza w okresie letnim, kiedy np. brak oszczędności blokuje nam wyjazd na wyczekiwane wakacje.
Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Do skimmingu może dojść zarówno podczas pobierania gotówki z bankomatu, jak i płacenia kartą w kinie czy restauracji.
Od czerwca rusza pilotaż akceptacji kart płatniczych w 200 placówkach pocztowych na terenie całej Polski. Finalnie klienci będą mogli zapłacić kartami w 4700 placówkach Poczty już na przełomie lipca i sierpnia. Płacić kartami będzie można zarówno za usługi pocztowe, jaki i za znaczki pocztowe czy koperty. W terminalach będą również obsługiwane wypłaty gotówki z kart płatniczych oraz możliwy będzie zakup doładowań telefonów komórkowych.
Rozliczenie za przesyłki pobraniowe, zakup znaczków pocztowych czy towarów handlowych w placówkach pocztowych – to tylko niektóre rozwiązania, z których od czerwca będą mogli korzystać klienci Poczty Polskiej. Do placówek pocztowych trafi 8,5 tys. terminali płatniczych. Usługa będzie dostępna we wszystkich placówkach własnych Poczty Polskiej. Obsługę kart płatniczych w placówkach Poczty Polskiej zrealizuje konsorcjum PKO Banku Polskiego i firmy eService.
W okresie przedświątecznym będziemy dokonywać licznych zakupów. Niestety to czas, kiedy dochodzi do większej liczby kradzieży. Tylko w pierwszym półroczu minionego roku dokonano aż 36,5 tys. kradzieży z kart płatniczych. Ponad połowa z nich dotyczyła płatności dokonanymi kartami skopiowanymi lub skradzionymi. O ostrożność w czasie zakupów apeluje Expander.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca