Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok uwzględniający apelację Przewodniczącego KRRiT, tym samym uznał nałożenie na telewizję TVN kary w wysokości 471 tysięcy złotych. Kara wydana została za znieważenie flagi państwowej, polegające na wkładaniu miniaturowej biało-czerwonej flagi w psie odchody w audycji ,,Kuba Wojewódzki” wyemitowanej w marcu 2008 roku.
Będą kary za umieszczenie w Internecie instrukcji dla terrorystów - Sejm przyjął przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości projekty zmiany Kodeksu karnego oraz Kodeksu postępowania karnego. Za to przestępstwo będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Od dwudziestu trzech lat nie wykonuje się w Polsce kary śmierci, a od września 1998 roku jej orzekanie nie jest formalnie możliwe ze względu na zmiany w ustawodawstwie, które nie uwzględnia takiego rozwiązania. Niemniej większość Polaków (61%) opowiada się za możliwością stosowania kary śmierci za najcięższe przestępstwa, a jedna trzecia (34%) wyraża sprzeciw - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W Polsce proporcje zwolenników i przeciwników kary śmierci są bardzo zbliżone do rejestrowanych w społeczeństwie amerykańskim.
"Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat” – tak stanowi art. 190a przyjętej przez Sejm nowelizacji Kodeksu karnego. Obecnie prace nad przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem rozpocznie Senat, a następnie - o ile Izba Wyższa nie wniesie poprawek - trafi do podpisu przez Prezydenta.
Raiffeisen Bank zastrzegał sobie prawo wielokrotnego obciążania kosztami swoich klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał taką praktykę za niezgodną z prawem, karząc bank na kwotę ponad 2,4 miliona złotych.
Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Telekomunikację Polską karę w wysokości 2 milionów złotych za niewywiązanie się z obowiązku zapewnienia bezpłatnych połączeń z numerami alarmowymi. Każdy dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany zapewnić użytkownikom swojej sieci bezpłatne połączenia z numerami alarmowymi (112, 999, 998, 997). Jednocześnie ma obowiązek kierować takie połączenia do numerów alarmowych właściwych terytorialnie jednostek służb powołanych do niesienia pomocy. UKE stwierdził, że TP naruszyła ten obowiązek w Białymstoku, Lesznie i Aleksandrowie Kujawskim.
Zgodnie z nową ustawą wprowadzoną w Indiach obywatelom tego kraju, którzy zaniedbują starzejących się rodziców, grozi kara do trzech miesięcy więzienia. Od wyroku nie będzie można się odwoływać – informuje Gazeta Wyborcza.
Policjant z drogówki w Los Angeles ukarał 82-letnią staruszkę za to, że zbyt wolno przechodziła jezdnię na przejściu dla pieszych. - „Pani wstrzymuje ruch uliczny” - usłyszała seniorka od przedstawiciela prawa. Teraz będzie musiała zapłacić mandat w wysokości 75 dolarów.