Watykan oficjalnie wprowadził zmiany w Katechiźmie Kościoła Katolickiego, dotyczące kary śmierci. Kościół katolicki opowiada się bezwzględnie przeciwko jej stosowaniu.
Wydawać się może, że kara śmierci to jedna z politycznych pozycji dyżurnych, jak aborcja, eutanazja czy związki partnerskie. Dobry temat zastępczy, kiedy trzeba zamaskować bardziej palące problemy. Nic bardziej mylnego, wyeksponowanie w dyskursie tak kontrowersyjnego wątku nie gwarantuje proporcjonalnego rozgłosu w sieci – wynika z raportu Instytutu Monitorowania Mediów "Kompas Social Media". Czy Polacy są już zmęczeni „tematami zastępczymi?”
Od dwudziestu trzech lat nie wykonuje się w Polsce kary śmierci, a od września 1998 roku jej orzekanie nie jest formalnie możliwe ze względu na zmiany w ustawodawstwie, które nie uwzględnia takiego rozwiązania. Niemniej większość Polaków (61%) opowiada się za możliwością stosowania kary śmierci za najcięższe przestępstwa, a jedna trzecia (34%) wyraża sprzeciw - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W Polsce proporcje zwolenników i przeciwników kary śmierci są bardzo zbliżone do rejestrowanych w społeczeństwie amerykańskim.
Według informacji zebranych przez Amnesty International w 2008 roku na świecie wykonano 2 390 egzekucji w 25 krajach, z czego aż 72 % w Chinach. W Europie kara śmierci jest stosowana jedynie na Białorusi. W 52 państwach wydano w ubiegłym roku 8 864 wyroki śmierci.
Kończy się już trwająca od 24 sierpnia kampania Świat Wolny od Kary Śmierci, której celem jest przedłużenie o kolejny rok moratorium na wykonywanie kary śmierci i zamiana orzeczonych już wyroków śmierci na inne wyroki. 30 listopada - w rocznicę upamiętniającą zniesienie kary śmierci po raz pierwszy w historii – działacze Amnesty International zorganizują w Warszawie happening, podczas którego będą zbierać podpisy pod petycjami do ambasad Iranu i Japonii odnośnie odstąpienia od wykonania wyroków śmierci na Delarze Darabi i Okunishi Masaru.
Mohammed Bello Abubakar, 84 letni mieszkaniec Nigerri musi rozwieść się z 84 żonami- uznały władze islamskie.
Polskie społeczeństwo znacząco zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat, nie dotyczy to jedynie spraw materialnych, modyfikacji uległ również aspekt mentalny. Dowodem na to są, między innymi badania, z których wynika, że po raz pierwszy od dłuższego czasu więcej jest tych Polaków, którzy sprzeciwiają się karze śmierci niż tych, którzy ją aprobują.