Jeśli otrzymujesz z ZUS-u emeryturę lub rentę albo masz już ustalony kapitał początkowy, ale nie masz dokumentów, które potwierdzają Twoje zarobki za część twojego zawodowego życia i dlatego nie wliczono tych zarobków do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia – sprawdź, czy możesz ponownie je przeliczyć z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Przeliczenie może znacząco zmienić wysokość emerytury.
Naliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę nawet o ponad tysiąc zł. Niestety nadal wiele tysięcy Polaków nie zawnioskowało o to żeby ZUS to zrobił. W 2014 r. kapitał początkowy ustalono dla 8,1 mln osób, a jego przeciętna kwota wynosiła 84 tys. zł.
Emeryturę można ponownie przeliczyć – przypomina Wiesława Lempska z ZUS. Dodatkowy, wcześniej nieudowodniony staż pracy czy zarobki uzyskiwane już po przyznaniu świadczenia mogą wpłynąć na wysokość emerytury. Obecnie obowiązują też korzystniejsze zasady uwzględniania okresów ukończenia studiów, urlopu wychowawczego czy opieki nad dzieckiem przy ustalaniu kapitału początkowego, od którego zależy wysokość emerytury.
Obowiązująca od kilku tygodni ustawa o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad. Korzystanie z kalkulatora jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga podawania danych osobowych.
Prezydent podpisał ustawę z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości swoich zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.
Około 3,5 miliona Polaków jeszcze nie ma ustalonego kapitału początkowego. O ustalenie kapitału można zwrócić się w dowolnym momencie, również tuż przed przejściem na emeryturę. Nie warto jednak zwlekać.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wydawanie pierwszej w swej historii bezpłatnej gazety dla klientów. Magazyn "ZUS dla Ciebie" będzie wydawany raz w miesiącu i od stycznia dostępny we wszystkich jednostkach ZUS. Papierowe wydanie jest częścią szerszego projektu edukacyjnego, realizowanego przez Zakład od kilku miesięcy.