Sześć medali, w tym cztery złote dały polskiej reprezentacji 11. miejsce w klasyfikacji medalowej Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Zwyciężyli ją sportowcy gospodarzy, z dorobkiem 32 medali, w tym 12 złotych.
Profesjonalne uprawianie sportu wymaga imponującej siły, zręczności, wytrzymałości. Stąd najlepsi zawodnicy są zwykle w młodym wieku, a sportowiec po trzydziestce to w wielu dziedzinach wręcz emeryt. Nie zawsze jednak sprawy tak właśnie się mają. Okazuje się, że pasja nierzadko wygrywa z upływem czasu. Przykładem mogą być dojrzali sportowcy z Igrzysk Olimpijskich w Soczi.
42-letni Noriaki Kasai po raz siódmy startuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i pomimo dość „sędziwego" jak na skoczka narciarskiego wieku odniósł wielki sukces - zdobył srebrny medal w skokach na dużej skoczni.
Kamil Stoch po raz drugi został mistrzem olimpijskim. Polski skoczek wyprzedził Japończyka Noriaki Kasai i Słoweńca Petera Prevca.
Mimo złamanej kości śródstopia Justyna Kowalczyk wywalczyła złoty medal w biegu na 10 km stylem klasycznym. Jej największa rywalka Marit Bjoergen nie zdobyła miejsca na podium.
Pierwszy polski medal na igrzyskach w Soczi ma kolor złoty. 42 lata po Wojciechu Fortunie, Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich i równocześnie wskoczył do historii polskiego sportu.
Z Vancouver 4 lata temu nasi reprezentanci przywieźli 6 krążków i był to najlepszy wynik w historii udziałów Polaków w zimowych igrzyskach. Czy wyniki w Soczi będą jeszcze lepsze? Mamy na to szanse.