Łopian większy (łac. Arctium lappa) od wieków stosowany był w leczeniu różnych chorób, w tym zapalenia stawów czy cukrzycy.
Szparag lekarski od wielu wieków (już w starożytnej Grecji i Rzymie) był stosowany jako środek moczopędny pomagający zapobec tworzeniu się kamieni nerkowych. W medycynie azjatyckiej, korzeń rośliny był używany na kaszel, biegunkę i dolegliwości układu nerwowego. Dziś stosowane są głównie jako dodatek do rozmaitych dań, ale warto też pamiętać o jego prozdrowotnych właściwościach.
Warto uprawiać seks z wielu różnych powodów, a jednym z wielu jest fakt, że pomaga on w leczeniu kamicy nerkowej. Przynajmniej, jeśli chodzi o mężczyzn.
Picie większych ilości wody pomaga zapobiec rozwojowi kamieni nerkowych.
Zmagałeś się z kamieniami nerkowymi? Jeśli chcesz zmniejszyć szanse na ponowne ich pojawienie się, pij więcej wody.
Kamienie nerkowe są związane ze znacznie wyższym ryzykiem złamań kości.
Analizy prowadzone przez naukowców przynoszą coraz to nowe informacje o zaletach spożywania mleka. Badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy na Uniwersytecie Columbia dowodzą, że wapń o połowę zmniejsza fizyczne i emocjonalne objawy napięcia przedmiesiączkowego u kobiet.
Ćwiczenia mogą obniżać ryzyko kamieni nerkowych u starszych kobiet. W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z kilku amerykańskich ośrodków naukowych wzięło udział ponad 85 tysięcy kobiet po menopauzie.
Dołączenie do swojego jadłospisu produktów z duża zawartością wapnia osłabia prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych u osób najbardziej zagrożonych tą dolegliwością.
Mężczyźni, którzy zażywają duże dawki witaminy C, mogą mieć dwukrotnie ryzyko kamieni nerkowych niż pozostali panowie.
Ludzie, którzy piją mrożoną herbatę, narażają się na większe ryzyko rozwoju bolesnych kamieni nerkowych.
Fosfor to mineralny składnikiem odżywczy niezbędny dla wzrostu i rozwoju tkanki kostnej i miękkiej. Źródłem fosforu są: produkty mleczne, wątróbka, owoce morza, tłuste ryby i mięso.
Kamienie nerkowe należy dodać do listy problemów zdrowotnych związanych z zażywaniem tabletek hormonalnych u kobiet po menopauzie, wynika z badań przeprowadzonych w University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas.
Prawidłowe stężenie żelaza w organizmie redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, udarów, raka jelita grubego oraz kamieni nerkowych. Około 70% przyswajanego codziennie żelaza jest związane w krwi, głównie w postaci hemoglobiny czyli „oddechowego” barwnika krwi, który dostarcza tlen do wszystkich komórek organizmu.
Kruszenie kamieni nerkowych falami ultradźwiękowymi emitowanymi poza ciałem pacjenta (tzw. litotrypsja) może mieć skutki uboczne. Ta nieinwazyjna metoda leczenia może powodować wzrost ciśnienia krwi oraz cukrzycę.