Klikasz na niespodziewaną wiadomość e-mail od swojego banku i coś wydaje się niewłaściwe. Twoje tętno przyspiesza. Czujesz ukłucie w brzuchu. Coś jest nie tak. Wtedy zauważasz, że adres e-mail jest ewidentnie fałszywy, a wiadomość jest usiana literówkami. To ewidentna próba phishingu.
Warto być uczciwym. Kłamstwo jest nie tylko nieetyczne i może spowodować społeczne kłopoty, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem mówienie prawdy poprawi nasze samopoczucie, także fizyczne.
Słowa można swobodnie dobrać i kłamać, ale ton głosu ujawnia prawdę o związku, mówią eskperci.
Testosteron jest odpowiedzialny za wiele czynności w organizmie człowieka, od budowania mięśni, przez libido, po wzrost włosów. Chociaż występuje u kobiet i mężczyzn, to tradycyjnie jest kojarzony z cechami męskimi. Teraz wydaje się jednak, że za testosteronem kryje się coś więcej, gdyż może sprzyjać prospołecznym zachowaniom.
Osoby o kreatywnych umysłach częściej oszukują niż ci, którzy rzadziej wpadają na oryginalne rozwiązania. Oryginalni myśliciele dysponują zwiększoną zdolnością do racjonalizacji swoich działań. To może sprzyjać nieetycznemu działaniu, bowiem kreatywni ludzie wyszukują dla niego rozmaitych uzasadnień.
Uczeni z Uniwersytetu w Otago odkryli, że ludzie starsi nie potrafią kłamać w tak przekonujący sposób, jak osoby młodsze i gorzej radzą sobie z wykrywaniem kłamstw.
Czy na pewno wiesz, gdzie jest teraz twoja druga połowa? Jeśli tak sądzisz, to może jesteś w błędzie. Sondaż przeprowadzony przez 17 redakcji miesięcznika Reader's Digest w różnych krajach wykazał, że ludzie na świecie najczęściej kłamią swoim partnerom właśnie na temat miejsca swojego pobytu, a nie - pieniędzy czy seksu.