Społeczna akceptacja przemocy domowej wobec kobiet jest powszechna w krajach rozwijających się. Aż 36 proc. ludzi uważa, że w pewnych sytuacjach jest ona usprawiedliwiona.
W małżeństwie konflikt jest nieunikniony i doświadczają go nawet najszczęśliwsze pary. Jak pokazują badania, ludzie często kłócą się na te same tematy: dzieci, pieniądze, teściowie, intymność. Istnieje jednak pewna znacząca różnica pomiędzy satysfakcjonującymi i nieszczęśliwymi związkami.
Najczęstszą przyczyną domowych i rodzinnych kłótni są sprawy codzienne, podział obowiązków domowych, błahostki a także różnice zdań oraz poglądów - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. W dalszej kolejności przedmiotem sporów są kwestie finansowe. Obecnie wyraźnie rzadziej niż siedem lat temu Polacy kłócą się o pieniądze, a częściej o podział obowiązków domowych oraz sprawy życia codziennego.
W każdym małżeństwie od czasu do czasu pojawiają się „zgrzyty", ale kłótnie nie muszą osłabiać relacji i zmieniać naszego nastawienia do partnera. Sprzeczki też można przeprowadzić w konstruktywny sposób - pomaga w tym oksytocyna nazywana „hormonem miłości".
Konflikty, kłótnie, spory i sprzeczki z najbliższymi pojawiają się w życiu większości z nas. Zaskakuje niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dynamiki i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych, a zwłaszcza tych, których doświadczamy w bliskich związkach. O zawodzącej metodzie rozwiązywania konfliktów opowiada dr Jarosław Kulbat, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że umiejętność dobrego komunikowania się z partnerem to podstawa udanego związku. Zresztą, nie tylko związku, ale i w ogóle dobrego odnajdywania się w świecie. W każdym razie, brak odpowiedniego porozumienia w partnerstwie to prawdziwa katastrofa - oznacza rozdrażnienie, niechęć, zawód, irytację, oddalenie, a w konsekwencji nierzadko rozstanie. Zobacz, jak efektywniej komunikować się z „drugą połową".
Nie ma idealnych par i każda kiedyś zmaga się z niezrozumieniem, negatywnymi emocjami, niesnaskami. Kłótnie w związku są czymś zupełnie normalnym i nie muszą być destrukcyjne, o ile zachowa się wnich pewne reguły. Jedną z nich jest świadomość sposobu reagowania przez partnera. Warto wiedzieć, że kobiety moga się mocniej przejmować konfliktową sytuacją.
Nietypowe zgłoszenie o kłótni między małżonkami otrzymała Policja z Mrągowa. Zgłaszający starszy mężczyzna twierdził, że żona zabrała mu... sztuczną szczękę. Funkcjonariusze zażegnali konflikt, a zgłaszający mężczyzna odzyskał protezę zabraną mu przez żonę.
Teściowa i synowa. Konflikt między tymi osobami jest równie stary jak sama instytucja małżeństwa i chociaż dzisiaj coraz rzadziej słyszymy o prawdziwych wojnach podjazdowych (albo nawet całkiem jawnych) między dwiema kobietami rywalizującymi tak naprawdę o względy i zainteresowanie tego samego mężczyzny, to jednak nie można powiedzieć, że na linii teściowa – synowa zawsze panuje prawdziwy pokój – na ogół jest to raczej zawieszenie broni.