Ludzie, którzy wierzą w jedność - ideę, że wszystko na świecie jest połączone i współzależne - odczuwają większą satysfakcję z życia niż pozostali, niezależnie od tego, czy są religijni.
Zgodnie z żydowskim kalendarzem dziś po zachodzie Słońca rozpoczyna się Święto Świateł, czyli Chanuka. Wyznawcy judaizmu, ale także niereligijni Żydzi obchodzą je na pamiątkę niezwykłego wydarzenia związanego z historią ich narodu.
W tym roku Święto Świateł, czyli Chanukę, Żydzi obchodzą od niedzieli 2 grudnia listopada do poniedziałku 10 grudnia.
Zmarł Elio Toaff, legendarny rabin Rzymu, na którego zaproszenie Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii udał się do synagogi. W końcu kwietnia Toaff świętowałby 100 lat.
Trwa jedno z największych świąt hinduistycznych - Diwali, czyli święto światła.
Dziś w kalendarzu żydowskim kończy się rok 5772 i zaczyna 5773. Rosz HaSzana ("Głow Roku") to pierwsze z Wielkich Świąt, czyli Yamim Noraim ("Dni Grozy"), obchodzone na dziesięć dni przed Jom Kippur, jednego z najważniejszych dla świąt Żydów.
„Panie, nie zsyłaj na nas więcej niż możemy znieść" - tak modliła się prababka Edyty. „Tante Edyto, ledwie cię znaliśmy, kim naprawdę jesteś? Mieszanką teologii i fenomenologii? Żydowskich przodków i kapłańskich mentorów?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć siostrzenica Edyty Stein jednocześnie wspominając całą rodzinę i ich życie w przedwojennym Wrocławiu.
Czy Święta Narodzenia Pańskiego (taka jest tradycyjna i poprawna nazwa tych Świąt) powinny być obchodzone w grudniu czy w innym terminie? Kiedy właściwie fakt ten miał miejsce? Dyskusja na ten temat jest trochę bez sensu, gdyż chodzi o wspominanie samego faktu zejścia Boga do ludzi, a nie o najmądrzejszą nawet analizę, kiedy dokładnie to było. Osobiście mogę te Święta obchodzić w lipcu, nie ma to dla mnie znaczenia. Mimo to chcę wykazać, że taki a nie inny termin wynika nie z jakichś dziwnych historycznych manipulacji, ale jest mocno osadzony w tradycji hebrajskiej i symbolice judaistycznej oraz w Nowym Testamencie i tradycji wczesnego Kościoła.
Jom Kippur, nazywany też Dniem Pojednania, to jeden z najświętszych dni w roku dla Żydów. Jego obchody skupiają się wokół pokuty i nawrócenia. Zgodnie z tradycją wyznawcy judaizmu celebrują go poprzez 25-godzinny okres intensywnej modlitwy i postu często spędzając większość dnia w synagodze.
Jakkolwiek starzenie się związane jest z pewnymi stratami - intensywniejszym wypadaniem włosów, problemami z pamięcią krótkoterminową, utratą nienagannej sylwetki - jest coś pozytywnego, co zdobywa wraz z upływem czasu: to mądrość. Archetypiczny mądry starzec funkcjonuje w świadomości powszechnej nie bez przyczyny: rozsądek, rozległa wiedza, a także głęboka duchowość są przypisywane seniorom dzięki ich życiowemu doświadczeniu. Nic jednak nie przychodzi „ot tak", nad rozwojem w każdej dziedzinie trzeba pracować - dotyczy to także życia duchowego.
Zgodnie ze statystykami znaczną większość ludzi na świecie stanowią osoby związane z jakąś religią. Jakkolwiek odmienność treści wierzeń bywa diametralna, w wielu z nich modlitwa stanowi główną formę kultu i rudymentarny rytuał. Każdy człowiek wychowany w danej wierze wie, jak brzmią podstawowe modlitwy, ale znajomość Ojcze Nasz, treści modlitw składających się na salat, czy form kadiszu nie wyczerpuje tematu. Jaki jest najlepszy sposób na modlitwę i co jest jej istotą, wskazują eksperci różnych wyznań.
29 sierpnia w Warszawie rozpocznie się VI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, którego organizatorem jest Fundacja Shalom. Twórczynią i dyrektorem festiwalu jest Gołda Tencer.