Ponad połowa wszystkich środków z 1% PIT trafia do organizacji zajmujących się ochroną zdrowia - wynika z zestawienia opracowanego przez GUS. Średnie przychody OPP z tytułu 1% PIT w 2018 r. wyniosły 87,7 tys. i były o 7,6 tys. wyższe niż rok wcześniej.
45 organizacji, które z obiektywnych przyczyn nie złożyły sprawozdania finansowego, zostało dopisanych do wykazu organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1%. To wynik ostatnich zmian.
Według danych fiskusa, łączna kwota 1 proc. należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2014 r. wyniosła 557,6 mln zł i stanowiła 0,74 procent należnego podatku dochodowego. Największe kwoty trafiające do opp z tytułu 1 procenta to dziesiątki milionów złotych, przy czym rekordzista otrzymał ponad 100 mln. Najmniejsze kwoty, które łącznie otrzymują fundacje czy stowarzyszenia to dziesiątki groszy.
Aż 7.650 organizacji pożytku publicznego jest uprawnionych do otrzymywania od podatników 1% podatku dochodowego za 2013 rok - wynika z opublikowanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wykazu.
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsza zmiana polega na przekształceniu i usprawnieniu procedury tworzenia i prowadzenia przez ministra pracy i polityki społecznej wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Od początku kwietnia organizacje pożytku publicznego otrzymują pierwsze pieniądze w ramach akcji 1 proc. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą w sumie 6.866.832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. 1 proc. z pozostałych zeznań będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu.
We Wrocławiu trwa kampania społeczna „Pomagaj mądrze", której hasło brzmi „Dając pieniądze nie pomagasz". Ma ona na celu rozpowszechnienie skutecznych form pomocy osobom potrzebującym i pokazanie społeczeństwu prawdziwego oblicza żebractwa.
Ministerstwo Finansów podsumowało akcję przekazywania jednego procenta podatku na rzecz prganizacji pożytku publicznego. Według wstępnych szacunków ministerstwa liczba osób przekazujących 1 procent zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o ponad 2 mln osób.
Pierwsze miesiące roku to czas, kiedy rozliczamy się z Urzędem Skarbowym. Od kilku lat każda osoba fizyczna płacąca podatek dochodowy może przekazać jego część na pomoc Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP). W mediach i na ulicach trwają kampanie mające zachęcić nas do przekazania „jednego procenta", a wielu z nas gubi się w gąszczu informacji i nie bardo wie, komu ma przekazać pieniądze. Bo potrzebują ich wszyscy...
Coraz więcej organizacji wychodzi z propozycją do tych wszystkich, którzy nie potrafią sami poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Jeżeli podatnik zechce przekazać na rzecz danej instytucji, fundacji czy organizacji 1% podatku, może liczyć na bezpłatną pomoc w wypełnieniu formularza PIT.
Znana telewizyjna prezenterka, Iwona Schymalla i popularny aktor, Mirosław Baka, wzięli udział w nagraniu spotów reklamujących akcję "1% dla hospicjów=jeden dzień bez bólu" prowadzoną przez Fundację Hospicyjną z Gdańska.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca