Pół godziny aktywności fizycznej każdego dnia to według zaleceń Światowej Organizacja Zdrowia minimalna dawka ruchu dla osoby zdrowej. A jak ćwiczą dojrzali Polacy? 60 proc. deklaruje, że robi to prawie codziennie, a blisko 30 proc., że na aktywność ruchową przeznacza około godziny – wynika z badania Santander Consumer Banku. Najczęściej spacerujemy i jeździmy na rowerze. Coraz częściej wyruszamy na szlaki także z kijami do nordic walking.
Wystarczy częściej przemieszczać się „per pedes" (łac. pieszo), aby istotnie zmniejszyć odczuwany na co dzień stres.
Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.
Chorzy na cukrzycę typu 2 powinni chodzić na spacer po obiedzie. Dzięki temu poposiłkowa glikemia (tj. poziomu cukru we krwi po jedzeniu) jest znacznie niższa.
Pogoda nie zachęca do rowerowych przejażdżek, ale warto się przemóc, ciepło ubrać i wybrać rowerem do pracy czy na zakupy. Dzięki temu można uchronić serce przed zawałem i innymi chorobami.
Aby znacząco wzmocnić układ odpornościowy, trzeba regularnie ćwiczyć.
Okres wiosenno-letni wymaga wiele pracy od tych, którzy chcą zadbać o swój ogród. Teraz panowie powinni mieć dodatkową motywację do wysiłku na działce - taka aktywność istotnie zmniejsza ryzyko impotencji.
Już około dwóch godzin ćwiczeń tygodniowo może pomóc uchronić się przed różnymi rodzajami nowotworu, w tym tymi najpowszechniejszymi i najgroźniejszymi.
Zaledwie sześćdziesiat sekund intensywnych ćwiczeń trzy razy w tygodniu może dać tak dobre efekty dla zdrowia jak tradycyjny trening wytrzymałościowy.
Mężczyznom po pięćdziesiątce rekomenduje się uprawianie określonego sportu w związku z problemami z prostatą. Poelcany jest np. trekking czy bieganie, ale radzi się, by rzadziej wsiadali na rower czy jeździli konno.
Nie, nie wymyślono żadnej nowej substancji, która by odmładzała, ale wystarczy ćwiczyć, by wyglądać młodziej - to silny „zabieg" anti-aging.
Badania uczonych z London School of Economics wykazały, że ci, którzy poświęcają na energiczne spacery 30 minut dziennie, mają większe szanse na schudnięcie niż ci, którzy chodzą na siłownię.
Nawet przy najlepszych chęciach trudno jest utrzymać regularność ćwiczeń ze względu na różne codzienne sprawy i najbanalniejsze, ale najbardziej powszechne: „nie chce mi się". Zobacz, co zrobić, by chętniej ternować.
Zmagasz się z objawami menopauzy? Zacznij ćwiczyć - to skuteczna metoda na osłabienie objawów klimakterium, mówią eksperci.
Regularne spacery mogą poprawić samopoczucie mężczyzn chorych na raka prostaty, wynika z nowego badania.