Trening interwałowy o wysokiej intensywności (High-intensity interval training, HIIT) to technika, w ramach której wykonuje się naprzemiennie w krótkich seriach ćwiczenia aerobowe i takie, które cechują się niską intensywnością. Okazuje się, że taki zestaw aktywności jest wyjątkowo skuteczny w powstrzymywaniu starzenia się.
Jeśli regularnie ćwiczysz, obniża się u ciebie poziom stresu, rzadziej zmagasz się z objawami depresji i rzadziej doświadczasz zaburzeń nastroju, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.
Powszechnym problemem jest niedostateczna aktywność fizyczna u ludzi w każdym wieku, w starszych latach zaś szczególnie, niemniej ci, którzy uprawiają sport, powinni zachować umiar, zwłaszcza dotyczy to ludzi po pięćdziesiątce.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z niezbędnych do osiągnięcia długowieczności elementów stylu życia. Trwa jednak dyskusja nad tym, które treningi dają najlepsze efekty dla zdrowia, sylwetki i ochrony przed chorobami wieku starszego. Uczeni postanowili sprawdzić, jakie dyscypliny sportowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o szanse na długowieczność - wygrał tenis.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, pomoże też trzymać się ustalonych treningów. Regularna aktywność fizycznie pomaga zaś zapobiegać chorobom serca i udarom
Niemal każdy regularny wysiłek fizyczny jest dobry dla naszego organizmu i pozwala powstrzymywać procesy starzenia się. Są jednak dobre wiadomości także dla tych panów, którzy nie mają serca do sportu - nie trzeba mocno się pocić, by móc liczyć na dobre efekty wysiłku fizycznego, i to takie, które pozwolą dłużej żyć.
Nie, to nie żart - liczący sobie 106 lat Robert Marchand był dotychczas aktywnym kolarzem. Dopiero teraz przeszedł na emeryturę.
Jeśli chcesz liczyć na dobre zdrowie i wysoki poziom energii także w seniorskich latach, nie możesz prowadzić siedzącego trybu życia - regularne ćwiczenia są niezbędne, by cieszyć się sprawnością także na starość.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, aktywność daje korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Jednak po pięćdziesiątce trzeba uważniej dobierać treningi. W tym wieku może być łatwiej o urazy, a organizm nie jest tak wytrzymały jak w młodszych latach.
Pół godziny aktywności fizycznej każdego dnia to według zaleceń Światowej Organizacja Zdrowia minimalna dawka ruchu dla osoby zdrowej. A jak ćwiczą dojrzali Polacy? 60 proc. deklaruje, że robi to prawie codziennie, a blisko 30 proc., że na aktywność ruchową przeznacza około godziny – wynika z badania Santander Consumer Banku. Najczęściej spacerujemy i jeździmy na rowerze. Coraz częściej wyruszamy na szlaki także z kijami do nordic walking.
Wystarczy częściej przemieszczać się „per pedes" (łac. pieszo), aby istotnie zmniejszyć odczuwany na co dzień stres.
Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.
Chorzy na cukrzycę typu 2 powinni chodzić na spacer po obiedzie. Dzięki temu poposiłkowa glikemia (tj. poziomu cukru we krwi po jedzeniu) jest znacznie niższa.
Pogoda nie zachęca do rowerowych przejażdżek, ale warto się przemóc, ciepło ubrać i wybrać rowerem do pracy czy na zakupy. Dzięki temu można uchronić serce przed zawałem i innymi chorobami.