Wiele osób wybiera się do lekarza dopiero po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Jedynym z najbardziej motywujących objawów jest ból.
Już podczas II wojny światowej piloci brytyjskiego RAF -u odkryli, że spożywanie jagód borówki czernicy poprawiało widzenie w ciemności. Badania potwierdziły: wyciągi z tych jagód powiększają obszar widzenia, poprawiają ostrość obrazu, usuwają zmęczenie oczu. Poleca się je osobom z zaburzeniami widzenia o zmierzchu, a także pracującym przy komputerze czy w złych warunkach oświetleniowych oraz narażonym na pogorszenie wzroku związane z wiekiem.
Ze względu na duża liczbę zachorowań jaskra uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, lekarze i naukowcy nie ustają w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia tej choroby
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia do połowy lutego apteki powinny uwzględnić zmiany odpłatności za leki refundowane. Najnowsza lista środków, do których dopłaca państwo zawiera o 523 nowe leki, z czego 470 to tańsze odpowiedniki drogich preparatów.
Skomplikowane elektroniczne oko, które daje nadzieję na odzyskanie wzroku niewidomym, ma być dostępne już w 2009 roku - informuje "Życie Warszawy".
Widzenie to złożony proces umożliwiający odtworzenie obrazu oglądanego obiektu poprzez przetworzenie bodźca świetlnego w nerwowy w receptorach wzrokowych siatkówki. Bodziec ten jest następnie przesyłany drogami wzrokowymi do ośrodka wzrokowego w korze mózgowej.
Jaskra to schorzenie oczu, które doprowadza do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przyczyną owej choroby jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, na co składa się szereg czynników. Na jaskrę cierpi około 67 milionów ludzi na całym świecie w tym ok. 700 tys. w Polsce, szacuje się, że aż 6 milionów w wyniku tej choroby jest całkowicie niewidomych.
Ludzie zażywający statyny, jedne z najskuteczniejszych leków obniżających ciśnienie mogą mieć dodatkową korzyść. Nowe badania pokazały, że leki te poprawiają też obieg krwi w oku, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia jaskry i poprawiają kondycję oka.