Około 16 procent chorych na jaskrę bezpowrotnie traci wzrok. Według danych WHO schorzenie jest drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Tymczasem wiedza medyczna i nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają łatwo uniknąć tragedii. Wystarczy regularnie badać stan zdrowia oczu. W Polsce jaskrę zdiagnozowano u co najmniej 420 tys. osób z czego 300 tys. to kobiety. Prawdopodobnie połowa chorych wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, powoli tracąc wzrok.
Chociaż 73 procent Polaków przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, to aż 84 procent nigdy nie badała wzroku w kierunku jaskry, która jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
Dojrzały wiek oznacza (zwykle) duże doświadczenie, życiową mądrość i większy dystans do siebie i świata. To psychika. Fizyczne oznaki upływu czasu natomiast nie są tak pozytywne. Oto, jakim modyfikacjom ulega organizm po pięćdziesiątce. Zobacz, jakich problemów można się spodziewać.
Lider U2 wyjaśnił, dlaczego chodzi w okularach przeciwsłonecznych. Wielu przypuszczało, że wokalista U2 wciąż nosi ciemne okulary dla szpanu i wizerunku, nie jest to jednak kwestia związana z modą.
Śmiertelność spowodowana astmą jest cztery razy wyższa u kobiet po 65 roku życia w porównaniu do jakiekolwiek innej grupy pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Proszę, oto następny powód, by sięgnąć po filiżankę kawy - ten prawdopodobnie najpopularniejszy napój na świecie pomaga zapobiec pogarszaniu się wzroku.
Możliwość rezygnacji z okularów i soczewek to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad laserową korekcją wzroku. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku. Wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest jednak nadal niewielka - wynika z rozmowy z lek. med. Robertem Matusikiem.
Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. Istotą tej choroby jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, prowadzący właśnie do uszkodzenia wspomnianego nerwu wzrokowego. Wzrost ciśnienia śródgałkowego może mieć jednak różne przyczyny. Choroba ta jest jednym z poważniejszych winowajców ślepoty. Na całym świecie choruje na jaskrę około 67 milionów ludzi, w tym w Polsce około 700 tys. Według ostrożnych szacunków jaskra odpowiada za całkowitą utratę wzroku u około 6 milionów żyjących obecnie na świecie osób.
Walka z zaburzeniami snu często wymaga zmiany określonych nawyków, a nawet stylu życia. Czasem jednak jest nieskuteczna ze względu na zażywane leki. Niektóre medykamenty wzmagają problem bezsenności.
Ponad 8 milionów ludzi na świecie całkowicie straciło wzrok z powodu późnego wykrycia jaskry. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Badanie dna oka, ocena pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to proste badanie, które mogą uratować nasz wzrok. W tym roku od 10 do 16 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Jaskry.
Jeśli planujesz wznosić toasty na Nowy Rok butelką szampana lub wina musującego, ostrożnie wystrzeliwuj korki z butelek, ostrzega Amerykańska Akademia Okulistyki.
Ludzie, którzy piją co najmniej trzy filiżanki kawy dziennie, mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na jaskrę, ostrzegają naukowcy Harvard University.
Bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia wielu ludzi regularnie przyjmuje jakieś leki, choćby suplementy, środki wspomagające odchudzanie, witaminy, etc. Aby medykamenty były skuteczne, powinny być zażywane ściśle w zgodzie z zaleceniami lekarzy. Zapominalstwo może zaprzepaścić skutki przyjmowania farmaceutyków.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio wykazali, że spożycie kofeiny może znacznie zwiększyć zdolność oka do wytwarzania łez, a więc wspomaga leczenie zespołu suchego oka.
U osób, u których może rozwinąć się zespół eksfoliacji, która jest główną przyczyną wtórnej jaskry otwartego kąta i zwiększonego ryzyka zaćmy, jak również powikłań po zabiegu usunięcia zaćmy, szczególne znaczenie ma wiek, płeć, styl życia, a nawet miejsca zamieszkania.