W wieku 113 lat zmarła najstarsza mieszkanka Japonii.
Kilka dni temu w Tokyo koncern Toyota przedstawił swój najnowszy wynalazek, jest nim robot umiejący grać na skrzypcach. „Urządzenie” wygląda naprawdę imponująco, jedną „ręką” przytrzymuje instrument, drugą przesuwa smyczek precyzyjnie wygrywając przeróżne melodie. Robot ten stanowi jeden z efektów pracy koncernu nad maszynami, które w przyszłości mają być pomocą dla starzejącego się japońskiego społeczeństwa.
Według danych zebranych przez japoński dziennik "Tokyo Shimbun" tamtejsi seniorzy coraz częściej popadają w konflikt z prawem.
W związku ze stale rosnącą liczbą osób w podeszłym wieku coraz bardziej palącym problemem staje się zapewnienie im odpowiedniej opieki. Aby rozwiązać kwestię niedostatecznej ilości osób zajmujących się osobami starszymi w domach opieki japońska firma Matsushita Electric Industrial (Panasonic) otworzyła dom dla osób starszych, w którym rolę opiekunów pełnią roboty wyglądające jak pluszowe misie. Reagują one na dotyk, rozumieją 300 słów i mogą odpowiedzieć jednym z 2000 wgranych zwrotów.
Swoje 112 urodziny świętował we wtorek w Japonii najstarszy mężczyzna świata. Zaczął dzień jak co dzień – śniadaniem, w skład którego wchodzi zdrowy japoński ryż, zupa miso i trawa morska, z nadzieją, że taka dieta pozwoli mu żyć wiecznie.
Japońskie dziewczynki, urodzone w ostatnim roku, mogą spodziewać się, że dożyją średnio do 85, 5 lat. Wg badań opublikowanych w Japonii to najdłuższa średnia życia na świecie. Długość życia mężczyzn w Kraju Kwitnącej Wiśni szacuje się na 79 lat, co daje im drugie miejsce na świecie po Islandczykach - 79,4 tat.
Ponad 3000 japońskich organizacji charytatywnych wiosną zeszłego roku utworzyło narodowe stowarzyszenie pod nazwą Re-vitalizing Community Network of Japan. W ramach programu, reprezentanci pokolenia powojennego wyżu demograficznego ( czyli osoby po 50 roku życia ) poświęcają się m.in. opiece nad dziećmi, odnawianiu dzielnic handlowych, czy zapewnianiu serwisu taksówek osobom upośledzonym.
Z badań wynika, że obywatele Japonii w wieku 50 – 69 lat spędzają w Internecie tyle samo czasu, co młodzież.
Japońscy emeryci są stanowią bardzo liczną grupę społeczną Kraju Kwitnącej Wiśni. Wśród nich wielu wstępuje na drogę konfliktu z prawem. Najczęściej są to oszustwa podatkowe i ubezpieczeniowe, drobne kradzieże, czy wykroczenia drogowe.
Policja i Straż Pożarna w Tokio poinformowały, że co najmniej trzech Japończyków zamarło z powodu uduszenia po zjedzeniu noworocznych ryżowych ciastek, 15 osób zaś było hospitalizowanych.
Tokijski miejski wydział edukacji podjął decyzję o ponownym zatrudnianiu dyrektorów i wicedyrektorów szkół, którzy odeszli na emeryturę. Akcja ta ma pozwolić na wypełnienie luki powstającej wraz z odchodzeniem z pracy osób z pokolenia boomu demograficznego.
Liczba Japończyków mających lat 100, bądź więcej osiągnie rekordową wielkość pod koniec bieżącego miesiąca, informuje rządowy raport.
Każda starsza osoba może opowiedzieć niepowtarzalną historię swoich licznych doświadczeń. Fotograf Munesuke Yamamoto zrobił zdjęcia ludziom w wieku od 70 do stu lat 100 pragnąc uchwycić przeróżne emocje na trwałe wypisane na twarzach starszych ludzi. Global Action on Aging prezentuje niektóre z jego prac przedstawiających starszych Japończyków, którzy żyją pełnią życia pomimo pewnych ograniczeń natury fizycznej, a także trudnych doświadczeń z wojen.
Sąd w Japonii odrzucił żądania ośmiu Chinek i ich krewnych, którzy domagali się przeprosin i odszkodowań za traktowanie, jakiego doświadczyły ze strony japońskich żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej. Kobiety te były traktowane jako sex-niewolnice. Miały wtedy po około 15 lat, dzisiaj to 79-latki.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie nowozelandzkiej organizacji rządowej New Zealand Trade and Enterprise wynika, że kluczem do japońskiego rynku są 60-latkowie.