Strawiony olej kokosowy może atakować bakterie powodujące próchnicę zębów. Jest niczym naturalny antybiotyk, który może być produktem do pielęgnacji zębów, mówią eksperci z Uniwersytetu w Warwick.
Niektóre problemy jamy ustnej są niestety często przez nas ignorowane. Mamy nadzieję, że dolegliwość „minie sama”, a wizytę u stomatologa odkładamy, tłumacząc sobie, że to na pewno nic poważnego. Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność.
Z wizytą u stomatologa powinniśmy pojawiać się przynajmniej raz na 6 miesięcy. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku regularne kontrole w gabinecie są konieczne. Brak profilaktyki może prowadzić nie tylko do ubytków i stanów zapalnych, które będą miały wpływ na zdrowie całego organizmu. Unikanie wizyt u dentysty może również utrudnić wykrycie dolegliwości ogólnoustrojowych. Jak się okazuje wiele chorób ogólnych objawia się właśnie w jamie ustnej.
Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Kierując się ich stanem i potrzebami wybieramy pastę oraz pojawiamy się regularnie u stomatologa. Tymczasem marząc o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Ich kondycja w dużej mierze decyduje o zdrowiu naszej jamy ustnej. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?
Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w całym organizmie. Zmiany skórne, problemy z oczami, choroby serca, nerek czy stawów mogą być spowodowane ogniskami zapalnymi w jamie ustnej. Zaniedbane zęby prowadzą do rozwoju groźnych schorzeń, niektóre z nich mogą powodować zagrożenie dla życia, rzadko jednak zdajemy sobie z tego sprawę.
Zauważyłeś biały nalot na języku lub gardle? To może być infekcja jamy ustnej, zwana też pleśniawkami. Pleśniawki to głównie problem u noworodków – jak więc postępować, gdy schorzenie pojawia się u dorosłych?
Żyje w niej ponad 300 gatunków bakterii, jej ślina ma w sobie substancję mocniejszą od morfiny, a wypełnia ją materiał biologiczny będący najtwardszym elementem naszego organizmu. Jama ustna to jedna z najniezwyklejszych części naszego ciała, co warto o niej wiedzieć?
Warto zwrócić uwagę na plamki na zębach, przebarwienia, pęknięcia szkliwa czy zaczerwienienie dziąseł. Takie objawy to pierwsze sygnały problemów w jamie ustnej. Wczesne wykrycie chorób zębów pozwala uniknąć komplikacji, które odciskają piętno nie tylko na estetyce uśmiechu, ale wpływają także na cały organizm.
Twój język jest obrzęknięty, zaczerwieniony i bolesny? Może być wiele przyczyn problemu, począwszy od złej higieny jamy ustnej na chorobach autoimmunologicznych kończąc. Ten mały, zwinny mięsień wbrew pozorom pełni kluczową rolę – pozwala Ci właściwie jeść, odróżniać smaki czy mówić. Nie zaniedbuj go!
Ból w czasie picia zimnych napojów, zgrzytanie zębami czy zgrubienie na dziąśle to raczej drobne problemy dentystyczne. Choć wydają błahymi dolegliwościami, to jednak z czasem mogą powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Uśmierzanie bólu zęba tabletkami to tylko doraźne rozwiązanie. Co zrobić, by zęby nie spędzały nam snu z powiek?
Jest niezbędna do odczuwania smaku, przełykania i trawienia pokarmów, zapobiega chorobom jamy ustnej, neutralizuje działanie kwasów i bakterii, odświeża oddech, a nawet stanowi narzędzie diagnostyczne – takie obowiązki ma ślina. Jeśli twoje ciało produkuje jej zbyt mało i wnętrze twoich ust przypomina pustynię, rośnie ryzyko wielu niebezpiecznych powikłań. Czym jest suchość jamy ustnej?
Chociaż próchnica to choroba zębów, podobnie jak inne dolegliwości jamy ustnej, może być niebezpieczna także dla serca i układu krążenia.
Aż 80 procent ludzi na całym świecie cierpi na próchnicę, która zyskała sobie miano najczęściej pojawiajacej się choroby przewlekłej. Przyczyn powstawania tego problemu jest kilka, ale do jej rozwoju trzeba czterech czynników: bakterii, cukru, podatnych zębów i czasu. Oto sześć sposobów na walkę z próchnicą.
Płyn do płukania jamy ustnej to nie fanaberia. Zrozumiesz to, gdy dowiesz się, że szczoteczka i pasta do zębów są w stanie usunąć z jamy ustnej zaledwie jedną trzecią bakterii. Całe kolonie bytujące na języku, wewnętrznej części policzków, podniebieniu i w przestrzeniach międzyzębowych zostaną nietknięte, chyba że sięgniesz po płukanki.
Codzienna pielęgnacja jamy ustnej jest jak walka zbrojna przeciwko bakteriom - wymaga wyposażenia we właściwy oręż i opanowania skutecznej techniki ofensywnej. Postaw na sprzęt oraz sprawdź, czy na pewno umiesz się nim posługiwać, a Twoim trofeum będzie piękny i zdrowy uśmiech. Pomyśl o nim 12 września w Światowym Dniu Higieny Jamy Ustnej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca