Ludzie nawet w dość złych okolicznościach patrzą na swoją przyszłość z optymizmem, zmienia się to nieco w późnej starości.
Przyjmowanie witaminy D i wapnia dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko występowania zawrotów głowy, wynika z badania opublikowanego w Neurology.
Dobre samopoczucie w starszym życiu w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Stan umysłu jest tu najistotniejszy, a zaburzenia fizyczne odgrywają zwykle drugorzędną rolę, mówią niemieccy uczeni.
Używanie aparatów słuchowych może opóźniać rozwój funkcji poznawczych u osób starszych i poprawiać działanie mózgu.
Psychologowie odkryli kolejny powód, dla którego sen, nastrój i poziom stresu są ważne: wpływają na stopień, w jakim starsi ludzie czują, że mają kontrolę nad swoim życiem.
Pacjenci po zawale serca, którzy wzięli udział w programie zmiany stylu życia obejmującym ćwiczenia fizyczne, mieli się lepiej niż ludzie nieaktywni.
Wiadomo, że naturalne obszary wspomagają zdrowienie fizyczne, psychiczne i duchowe. Ludzie mogą zyskać różne korzyści zdrowotne, spędzając czas na zewnątrz. Teraz badania przeprowadzone przez na University of Minnesota pokazują, że zielone i „niebieskie" przestrzenie (z bieżącą lub stojącą wodą) są szczególnie korzystne dla zdrowego starzenia się.
Kolejne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy poczuciem sensowności i celowości własnego życia oraz lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym w starszym wieku.
Opieka nad kimś bliskim, kto cierpi na chorobę Alzheimera, nowotwór, czy ma inne poważne schorzenie, wymaga ogromnej cierpliwości, elastyczności i wrażliwości. Nic dziwnego, że tak trudne zajęcie często odbija się na zdrowiu fizcznym i psychicznym samego opiekuna.
Jeśli regularnie ćwiczysz, masz duże szanse na uniknięcie rozwoju depresji.
Badacze odkryli ciekawe mechanizmy dotyczące naszych reakcji na stres, odczuwania niepokoju i umiejętności odprężania się. Niektórzy chętniej pozostają w stanie zmartwienia, osłabiając w ten sposób możliwe rozczarowani.
Z włoskich statystyk wynika po czterdziestce znacznie spada częstotliwość uprawiania seksu. Jedynie trzy pary na dziesięć podejmują aktywność seksualną częściej niż raz w tygodniu. 9 proc. osób z tej grupy wiekowej zaś nie spało z nikim przez ostatnie pół roku.
Łatwiej jest się starzeć, gdy ma się u boku czworonoga, wynika z przeprowadzonych w USA ankiet.
Mikroorganizmy w mikrobiomie jelitowym pełnią bardzo istotne role, współodpowiadają m. in. za skuteczność układu immunologicznego poprzez udział w wytwarzaniu witamin, związków przeciwzapalnych, a także substancji, które wpływają na mózg.
Ci, dla których ich codzienność ma głębszy sens, są zdrowsi. Osoby w średnim i starszym wieku, które uważają, że ich codzienne czynności mają istotne znaczenie, cieszą się lepszym zdrowiem w kolejnych latach niż pozostali.