Każdy ma inne podejście do romantycznych relacji. Na jednym biegunie plasują się ludzie, którzy tak bardzo pragną bliskości, że wydają się „przylepni" do partnera. Na przeciwległym zaś są ci, którzy niezwykle mocno cenią swoją niezależność, że unikają zbytniego zbliżania się do kogokolwiek.
Stres psychiczny i gniew mogą szczególnie niekorzystnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Aktywni narciarze w starszym wieku mają dwukrotnie większą zdolność wchłaniania tlenu niż seniorzy, którzy nie ćwiczą.
Przyjacielskie związki z innymi często przyczyniają się do tego, że małżeństwo jest szczęśliwsze.
Już trzy noce z rzędu bez snu znacznie pogorszają samopoczucie psychiczne i fizyczne, ostrzegają eksperci z University of South Florida.
Ćwiczenia poznawczo-motoryczne pomagają w walce z chorobą Alzheimera i demencją. Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali platformę treningową, która ma wesprzeć pacjentów w walce o dłuższe samodzielne funkcjonowanie.
Pacjenci cierpiący na objawy zespołu suchego oka cechują się niższą jakością życia w porównaniu z ludźmi bez tej dolegliwości. Choroba wpływa na funkcje wzroku, zdolność do wykonywania codziennych czynności i produktywność w pracy.
Łączenie praktykowania medytacji i jogi może pomóc ludziom lepiej radzić sobie z bólem migrenowym, wynika z nowych badań klinicznych.
Na całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.
Seniorzy często angażujący się w aktywność fizycznej i ograniczający czas pozostawania w pozycji siedzącej cechują się lepszym ogólnym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego niż pozostali.
Ludzie nawet w dość złych okolicznościach patrzą na swoją przyszłość z optymizmem, zmienia się to nieco w późnej starości.
Przyjmowanie witaminy D i wapnia dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko występowania zawrotów głowy, wynika z badania opublikowanego w Neurology.
Dobre samopoczucie w starszym życiu w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Stan umysłu jest tu najistotniejszy, a zaburzenia fizyczne odgrywają zwykle drugorzędną rolę, mówią niemieccy uczeni.
Używanie aparatów słuchowych może opóźniać rozwój funkcji poznawczych u osób starszych i poprawiać działanie mózgu.
Psychologowie odkryli kolejny powód, dla którego sen, nastrój i poziom stresu są ważne: wpływają na stopień, w jakim starsi ludzie czują, że mają kontrolę nad swoim życiem.