Osoby, które przeszły udar, mogą częściej spać zbyt długo lub zbyt krótko w porównaniu z ludźmi, którzy nie mają za sobą udaru.
Celowany trening fizyczny może poprawić jakość życia pacjentów z przerzutowym rakiem piersi i złagodzić uczucie zmęczenia.
Istnieją genetyczne powiązania między nieswoistym zapaleniem jelit (inflammatory bowel disease, IBD) a chorobą Parkinsona (PD).
Kobiety, u których okres okołomenopauzalny zaznacza się jakimiś objawami, są o 40 proc. bardziej narażone na depresję w tym czasie niż panie, które nie doświadczają żadnych symptomów.
Uczucie senności może sprawić, że poczujesz się o dziesięć lat starszym człowiekiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie odkryli, że sen oddziałuje na to, na ile lat się czujemy.
Osoby cierpiące na bezdech senny mogą częściej mieć problemy z pamięcią lub myśleniem. Badania pokazały powiązanie między tą chorobą i osłabieniem funkcji poznawczych.
Poprawa jakości snu zwiększa jakość życia i to pomimo problemów z pamięcią. Skupiono się na skuteczności podejścia niefarmakologicznego dzięki zapewnieniu zdrowego snu.
W przypadku seniorów poranna sesja ćwiczeń o umiarkowanej intensywności poprawia funkcje poznawcze, takie jak podejmowanie decyzji w ciągu dnia, w porównaniu z długotrwałym pozostawaniem w pozycji siedzącej.
Utrata słuchu jest czwartą na świecie najczęstszą przyczyną przeżywania długich lat w niepełnosprawności. Problemy ze słyszeniem nasilają szereg powikłań psychicznych, fizycznych i społecznych. Ponieważ ponad 90 proc. ubytków słuchu ma związek z wiekiem, obciążenie nimi szczególnie zwiększa się w starzejących się społeczeństwach.
Przewlekły ból i lęk lub depresja często współwystępują, co skutkuje wieloma ograniczeniami w życiu codziennym.
Dożycie wieku 90, 95 lub 100 lat, było bardziej prawdopodobne w przypadku kobiet, które utrzymały stałą masę ciała po 60-tym roku życia. Seniorki, których waga się nie zmieniła, miały 1,2 do 2 razy większe prawdopodobieństwo osiągnięcia długowieczności w porównaniu do kobiet, które straciły co najmniej 5 proc. masy ciała.
Trenowanie w grupie obniża stres o 26 procent i znacznie poprawia jakość życia. Ci, którzy ćwiczą indywidualnie, wkładają więcej wysiłku, a nie doświadczają tak znaczących zmian.
Przewlekłemu bólowi często towarzyszy depresja i niepokój. Te dwa ostanie zaburzenia zaś są najczęstszymi problemami psychicznymi na całym świecie.
Sprawdzono wpływ suplementacji żelazem na atrofię mięśni szkieletowych u pacjentów z nowotworem i cierpiących na inne choroby wyniszczające. Odkrycia rzucają światło na mechanizmy wyniszczające u ludzi z zaawansowanym stadium raka, u których skrajny zanik mięśni szkieletowych, zwany ogólnie kacheksją, sięga 80 proc.
Jeśli chodzi o zmysły, zaburzenie wzroku i słuchu, zwłaszcza jednoczesne, może mieć silny wpływ na zdrowie osób starszych. Problemy te są związane z ograniczeniami w funkcjonowaniu fizycznym i codziennych czynnościach, a także sprzyjają izolacji społecznej, pogorszeniu funkcji poznawczych, depresji i kiepskiej ocenie samoocena stanu zdrowia, jak również trudnościom w komunikacji, a nawet przedwczesnej śmierci.