21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Czy czujesz się komfortowo napotykając na zwroty takie jak LOL, BTW czy CU? Internetowy żargon, którym posługują się użytkownicy portali społecznościowych czy forów bywa trudny do odczytania. Jego rozszyfrowanie może stanowić spore wyszywanie dla seniorów, stawiających pierwsze kroki w sieci.
Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Montrealu dowodzą, że mózg osoby w podeszłym wieku, która doświadcza zaburzeń językowych, może odzyskać część swoich zdolności dzięki odpowiedniej terapii.
Kofeina daje określone profity większości miłośników kawy, a nowe badanie pokazuje także, że małe dawki substancji zwiększają szybkość i dokładność w rozpoznawaniu słów z pozytywną konotacją.
Codziennie używamy języka, aby wyrazić nasze emocje, ale i odwrotnie - język wpływa na to, co czujemy. Dwa nowe badania opublikowane w magazynie Psychological Science, ukazują w jaki sposób zachodzą interakcje między językiem i emocjami oddziałującymi na nasze samopoczucie.
Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los - dawno już zauważył Oscar Wilde. Bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, przed kotami nie ma ucieczki: w języku polskim jest tak dużo kocich powiedzeń, że chcąc nie chcąc wciąż wspominamy o tych zwierzakach. Koty są wszechobecne również w naszych internetowych wypowiedziach.
Rozstrzygnęto plebiscyt na słowo roku 2011 zorganizowany przez Instytut Języka Polskiego UW został rozstrzygnięty. "Wygrało" słowo "prezydencja", drugie miejsce zajął "kryzys", a trzecie ex aequo "katastrofa" i "krzyż".
Komunikacja za pomocą Internetu wymaga pisania: czaty, maile i blogi narzucają konieczność rozwijania języka pisanego, który przedtem zaniedbany bywał przez większość Polaków zaraz po zakończeniu edukacji. „Polacy zaczęli pisać. Internetowa polszczyzna jest "skrzyżowaniem" języka pisanego i mówionego, tworzy też nową jakość”, komentuje zjawisko przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.
Program 1 Polskiego Radia już po raz trzynasty organizuje "Dzień dobrej polszczyzny". Już 22 grudnia słuchacze publicznej rozgłośni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także posłuchać wielu audycji poświęconych naszemu językowi oraz procesom, jakie w nim zachodzą.
24 września w Warszawie odbędzie się Gala Finałowa Programu Mistrz Mowy Polskiej. Do 23 września można głosować na kandydatów za pomocą sms-ów i internetu. 20 września upływa termin głosowania za pomocą specjalnych kuponów.
Większość Polaków włącza do swojego codziennego języka wulgarne słowa. Sięganie po nie jest silnie uzależnione od płci badanych. W grupie osób, które nie przeklinają, ponad dwukrotnie więcej jest kobiet niż mężczyzn, podaje CBOS.
Nie jest tajemnicą, że nauka języków może dać dużo satysfakcji, pozwala rozwijać zainteresowania, umożliwia utrzymywanie aktywności umysłowej na wysokim poziomie. Wszystko to sprawia, że osoby po pięćdziesiątym roku życia coraz chętniej szukają szkół językowych, które kierują swe kursy także do osób w wieku seniorskim.
Fundacja Nestor, którą wspiera Centrum Medyczne LIM, poprzez swoją działalność, twierdzi że na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno i motywuje osoby w wieku emerytalnym do aktywności w życiu codziennym, rozwijania swojej wiedzy i pasji.
Jan Miodek, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Renate Schumann, niemiecka pisarka i eseistka to przyszłoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska, przyznawanej przez kraj związkowy Dolnej Saksonii. Nagrody specjalne otrzymają Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Towarzystwo Hoffmanna von Fallerslebena z Wolfsburga-Fallersleben.