Osoby starsze mogą skutecznie uczyć się języków obcych. Podczas gdy takie stwierdzenie jest dla jednych oczywiste, u innych wzbudza zdziwienie. Wciąż silny jest stereotyp, zgodnie z którym dojrzały wiek wiąże się z trudnościami w przyswajaniu nowej wiedzy. Niesłusznie, o czym przekonują zarówno uczeni, jak doświadczenie kolejnych seniorów uczęszczających na kursy językowe.
Dostępność różnych form i narzędzi sprawia, że każdy może dziś wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie sposób nauki. Bardzo dobre efekty przynosi tzw. blended learning, który zakłada mieszanie różnych metod uczenia się.
Województwo mazowieckie bije na głowę pozostałe regiony pod względem znajomości języków obcych - wynika z badań przeprowadzonych przez ESKK. Największa przepaść dzieli Mazowsze oraz Warmię i Mazury, a w rywalizacji największych miast, najlepiej wypada stolica Dolnego Śląska.
Szkoły publiczne to wciąż najpopularniejsze miejsca, w których Polacy uczą się języków obcych. Jednak coraz częściej poznajemy języki samodzielnie, często wykorzystując mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauki. Multimedia, w tym Internet, to jednak nadal tylko dodatki - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez ESKK.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Northwestern University (USA), osoby, które już znają jeden język obcy, znacznie łatwiej uczą się kolejnego niż pozostali. Poza tym, warto uczyć się obcej mowy, bo to dobra profilaktyka choroby Alzheimera.
Wydawnictwo Langenscheidt podczas trwających w Warszawie Międzynarodowych Targów Książki zaprezentowało swój nowy pomysł na naukę języka obcego. „Czytadła z angielskim w tle" to seria książek napisanych w dwóch językach - polskim i angielskim , przy czym większą część (ok. 70%) stanowi tekst polski.
Fundacja Nestor, którą wspiera Centrum Medyczne LIM, poprzez swoją działalność, twierdzi że na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno i motywuje osoby w wieku emerytalnym do aktywności w życiu codziennym, rozwijania swojej wiedzy i pasji.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że ponad połowa Polaków – 55 procent nie zna żadnego obcego języka. Rodacy najczęściej znają natomiast język angielski (20 procent) oraz rosyjski (22 procent). Największe zdolności lingwistyczne wykazuje natomiast młodzież – w grupie 18-24- latków 77 procent osób zna języki obce. Najlepiej ze znajomością języków obcych jest wśród osób młodszych, zaś słabo wypadają osoby starsze.
Istnieje wiele dziedzin wymagających znajomości języków obcych, profity z nauki są bezdyskusyjne. Korzyści z uczenia się obcego języka są widoczne w każdym wieku, a przy różnorodności metod nauczania nie ma też ludzi "za starych" na taką naukę. Przedstawiamy kilka dziedzin, w których znajomość jezyka obcego jest bardzo pomocna.