Jeżeli kiedykolwiek siedzieliście przy biurku ze słuchawkami na głowie, słuchając lektora wypowiadającego słowa w obcym języku, to nie jesteście wyjątkiem. Choć skuteczna, ta tradycyjna metoda nauki nowego języka może być czasami monotonna i nudna. Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli innowacyjny sposób nauki nowego języka: w czasie przygotowywania posiłków i gotowania.
Setki godzin lekcyjnych, tysiące pojęć, dziesiątki tysięcy słówek do nauki oraz trudność z zapamiętywaniem i rozumieniem przerabianego materiału, to codzienne problemy nie tylko polskich uczniów, ale również dorosłych, którzy edukują się, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Czy problemy z przyswajaniem wiedzy to efekt niskiej inteligencji Polaków? Nie. Problemem jest najczęściej zła metoda nauki – wynika z analizy ESKK.
W dążeniu do zdobywania wiedzy nie ma parytetów. Okazuje się, że wśród dorosłych Polaków to kobiety (najliczniej te w wieku 31-34 lat) najchętniej kontynuują edukację. Mężczyźni w tej grupie stanowią mniejszość – jedynie 35 proc. Choć co czwarta osoba podnosi swoje kompetencje zawodowe lub rozwija zainteresowania, największą popularnością – jak wynika z danych ESKK – cieszą się kursy językowe. I jest to tendencja wzrostowa.
Angielski jest najbardziej popularny wśród Polaków uczących się języków obcych. W pierwszych 9 miesiącach 2011 roku wybrało go nieco ponad 40 proc. osób podnoszących swoje kompetencje językowe. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki, wybierany przez prawie co piątą osobę, i norweski, którego popularność znacząco się zwiększyła w ostatnich latach – wynika z danych ESKK.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewidujący objęcie kursów podstawową stawką podatku VAT czeka na decyzję marszałka Sejmu o poddaniu go pod głosowanie. Szkoły językowe alarmują, że wprowadzenie 22% podatku VAT na kursy językowe spowoduje drastyczny wzrost cen kursów językowych, a co za tym idzie - ograniczy większości obecnych słuchaczy szeroki dostęp do szkoleń lingwistycznych i odbierze mniej zamożnym Polakom możliwość kształcenia.
Wyniki badania "Szkolenia w Polsce. Era Profesjonalizacji" zrealizowanego w maju ubiegłego roku przez Ipsos wskazują, że prawie połowa Polaków (47 proc.) odczuwa potrzebę poszerzania kwalifikacji i umiejętności, podczas gdy w 2000 r. odsetek ten wynosił tylko 31 proc.
Tysiące słówek, trudna gramatyka i problemy z opanowaniem właściwej wymowy potrafią skutecznie zniechęcić do nauki języków obcych. Co zrobić, gdy po wielu godzinach wkuwania nie widać rezultatów? Pomóc mogą m.in. mnemotechniki i skojarzenia swobodne, czyli „sprytne” metody nauki.
Sean Connery uważa, że sukces jego małżeństwa opiera się na ograniczonej możliwości komunikacji z żoną. Szkocki gwiazdor poślubił francuską artystkę Micheline Roquebrune przed 34 laty. Pomimo długich lat wspólnego pożycia Connery do dziś nie nauczył się mówić językiem partnerki.
Szybki rozwój technologiczny, gwałtowny wzrost wykształcenia, większa dostępność dóbr i usług, otwarte granice – wszystko to sprawia, że życie we współczesnym świecie stwarza wiele możliwości, ale nierzadko też jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób słabiej przystosowanych do korzystania ze współczesnych rozwiązań. Z badania CBOS wynika, że zaliczają się do nich seniorzy.
Znajomość języków obcych nie tylko ułatwia życie i zwiększa szanse na znalezienie pracy, zdaniem naukowców może też korzystnie wpłynąć na naszą sprawność intelektualną.
W całym kraju ruszyła druga edycja akcja "Czytaj oryginały", której celem jest promowanie lektury książek w językach obcych. W ramach akcji co w prasie ogólnopolskiej oraz na specjalnie przygotowanej witrynie kampanii będą prezentowane szczególnie wartościowe i najbardziej aktualne tytuły z różnych obszarów kulturowych. Organizatorem akcji jest m.in. magazyn „Literatura na świecie”.
Nie jest tajemnicą, że nauka języków może dać dużo satysfakcji, pozwala rozwijać zainteresowania, umożliwia utrzymywanie aktywności umysłowej na wysokim poziomie. Wszystko to sprawia, że osoby po pięćdziesiątym roku życia coraz chętniej szukają szkół językowych, które kierują swe kursy także do osób w wieku seniorskim.
Osoby po 50-tce coraz częściej odwiedzają szkoły języków obcych, wiele z nich przygotowało specjalne oferty dla seniorów. Zajęcia prowadzone w porannych godzinach, przy herbacie i ciasteczkach cieszą się dużym zainteresowaniem.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że ponad połowa Polaków – 55 procent nie zna żadnego obcego języka. Rodacy najczęściej znają natomiast język angielski (20 procent) oraz rosyjski (22 procent). Największe zdolności lingwistyczne wykazuje natomiast młodzież – w grupie 18-24- latków 77 procent osób zna języki obce. Najlepiej ze znajomością języków obcych jest wśród osób młodszych, zaś słabo wypadają osoby starsze.
W dniach od 21 do 23 listopada w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbędzie się po raz pierwszy w Toruniu Europejski Dzień Języków - European Day of Languages, organizowany przez Europejskie Forum Studentów AEGEE–Toruń.