Przeczytanie urzędowego pisma to niejednokrotnie droga przez mękę. Skomplikowany, najeżony niezrozumiałymi terminami język i wyniosły ton sprawiają, że wielu z nas informacji zawartych w piśmie po prostu nie rozumie. Niezrozumienie prowadzi do konfliktów i niepotrzebnego stresu u adresata pisma. Aby temu zapobiec Zakład Ubezpieczeń Społecznych upraszcza język oficjalnych pism kierowanych do swoich klientów. Mniej stron i rubryk będą miały także „zusowskie” formularze.
Redaktorzy Oxford Dictionaries uznali, że tytuł „Słowa Roku 2016" należy się terminowi „post-prawda". Oznacza on sytuację, „w której obiektywne fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwołania do emocji i osobistych przekonań".
Jak często obserwujesz swój język? Jest nie mniej ważny niż zęby lub dziąsła. W medycynie chińskiej jest podstawą diagnostyki, od której zaczyna się badanie fizykalne pacjenta. W medycynie konwencjonalnej jest jednak niedoceniany, a przecież jego nietypowy wygląd, zmiana ubarwienia, obrzęk, z pozoru niewinne krostki lub plamki, mogą dostarczyć informacji na wagę złota o zdrowiu pacjenta.
Media obiega od kilku dni projekt nowelizacj ustaw o pieczy zastępczej i o pomocy społecznej, której konsekwencją będzie to, że placówki dla dzieci nie będą mogły być lokalizowane w pobliżu domów pomocy społecznej. Z wielu miejsc słychać oburzenie, jednakże uzasadnienie projektu nowelizacji (bo o nie chodzi a nie o sama ustawę) doskonale wpisuje się w filozofię świata dla młodych pięknych i bogatych...
Dziesięć tysięcy kubków smakowych oraz blisko 150 receptorów na każdym z nich. To właśnie im zawdzięczamy przyjemność jedzenia. Fast foody? Wcale nie są nośnikiem najlepszego smaku. Brytyjski portal Dailymail podaje, że długotrwałe spożywanie naturalnych i jak najmniej przetworzonych produktów uwrażliwia nasz język na nowe doznania kulinarne. Eksploracja odmiennych smaków może przynieść wiele pożytku. Jak się okazuje, dieta wcale nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności.
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Stomatolodzy ostrzegają – nikotyna to nie tylko szkoda dla naszych płuc czy serca, ale prawdziwa gehenna dla naszych zębów. Przebarwienia, schorzenia dziąseł, próchnica, utrata zębów, krępujące zmiany na języku, a nawet nowotwór – oto, co czeka naszą jamę ustną.
Nawet jeśli regularnie używasz nici dentystycznej, a twoje zęby aż lśnią od czystości, to nadal w twoich ustach grasują miliony bakterii - przyczyna nieświeżego oddechu, a także czynnik ryzyka chorób jamy ustnej oraz całego organizmu. Nic dziwnego, jeśli zapominasz o bardzo ważnej sprawie… higienie języka. Pomijasz język, ryzykujesz – alarmują stomatolodzy.
Tematem tegorocznych obchodów Dnia Języka Ojczystego jest: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne” . Hasło to podkreśla znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej.
21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska zamierza uczcić ten dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową.
Gary Oldman na nowo uczy się brytyjskiego akcentu. Aktor, który urodził się i wychował w Anglii, od lat 90-tych mieszka w Kalifornii wraz z rodziną. Jak sam przyznał, podczas przygotowań do roli George'a Smileya w filmie "Szpieg" musiał przypomnieć sobie, jak brzmi poprawny brytyjski akcent.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Czy czujesz się komfortowo napotykając na zwroty takie jak LOL, BTW czy CU? Internetowy żargon, którym posługują się użytkownicy portali społecznościowych czy forów bywa trudny do odczytania. Jego rozszyfrowanie może stanowić spore wyszywanie dla seniorów, stawiających pierwsze kroki w sieci.
Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Montrealu dowodzą, że mózg osoby w podeszłym wieku, która doświadcza zaburzeń językowych, może odzyskać część swoich zdolności dzięki odpowiedniej terapii.
Kofeina daje określone profity większości miłośników kawy, a nowe badanie pokazuje także, że małe dawki substancji zwiększają szybkość i dokładność w rozpoznawaniu słów z pozytywną konotacją.
Codziennie używamy języka, aby wyrazić nasze emocje, ale i odwrotnie - język wpływa na to, co czujemy. Dwa nowe badania opublikowane w magazynie Psychological Science, ukazują w jaki sposób zachodzą interakcje między językiem i emocjami oddziałującymi na nasze samopoczucie.