Czy znasz pochodzenie słów takich jak: „bankiet”, „garderoba”, „sałatka” czy „por”? Czy wiesz, że polskie słowo „granica” zostało zaadaptowane w języku niemieckim, norweskim i duńskim? Sprawdź, co wiesz o pochodzeniu słów w języku polskim i jego wykorzystaniu w innych językach.
Dziś 70-te urodziny obchodzi profesor Jan Miodek - językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, popularyzator poprawnej polszczyzny i niezwykle popularny wykładowca. Z tej okazji Uniwersytet Wrocławski wraz z Gazetą Wrocławską organizują akcję "Kartka dla Profesora".
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka aktywna grupa seniorów o-CAL-eni zorganizowała wyjątkowe spotkanie we Wrocławskim Centrum Seniora. Popołudniową porą 21 stycznia swoją obecnością zaszczycił wszystkich zgromadzonych profesor Jan Miodek. Było to spotkanie międzypokoleniowe, skierowane zarówno do seniorów, jak i ich wnuków.
Czy emotikony i hasztagi są już nową częścią zdania, a autokorekta zastąpiła słowniki języka polskiego? Ile błędów można popełnić w 140 znakach jednego wpisu na Twitterze? I czy wstawiając kolejne zdjęcia na Instagramie mamy czas by pomyśleć nie tylko o jakości obrazu, ale też o poprawności jego opisu? Jakie błędy językowe popełniają Polacy w Internecie i mediach społecznościowych. Gdzie jest ich najwięcej? Na te pytania odpowiada najnowszy raport Kompas Social Media.
Język polski nie należy do najłatwiejszych. Odmiany, przypadki, trudne nazwy własne i oczywiście ortografia - wszystko to sprawia kłopot nie tylko cudzoziemcom. Poradnia Językowa PWN udzieliła już 15 000 pytań językowych, z czego 10 000 ukazało się na publicznych stronach WWW. Dużo to czy mało? Poradnia działa 15. rok, czyli odpowiada na tysiąc pytań rocznie - około 3 pytań dziennie.
Kapituła plebiscytu "Słowa na czasie" wybrała słowo roku 2013. Jest nim "gender".
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Język polski należy do 25 największych języków na świecie - posługuje się nim ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Między innymi o tym przypomina rozpoczęta właśnie kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Celem akcji jest kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Kampania „Ojczysty - dodaj do ulubionych" została zainaugurowana 20 lutego, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Białorusinom zależy na znajomości polskiego, Węgrzy najchętniej podnoszą swoje kompetencje zawodowe na dodatkowych kursach, a Polacy uczą się norweskiego, by właśnie w Krainie Fiordów zdobyć lepszą pracę. Jakimi zainteresowaniami mogą się jeszcze pochwalić obywatele krajów rozwijających się?
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień został proklamowany przez Konferencje Generalną UNESCO w 1999 roku w celu podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się co drugi z istniejących obecnie na świecie sześciu tysięcy języków.
10 listopada w sali Akademii Muzycznej w Katowicach po raz pierwszy zostaną wręczone tytuły „Ambasadora Polszczyzny”. Tytuł ten jest przyznawany osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny poprzez działalność artystyczną, naukową, publicystyczną, duszpasterską lub w każdej innej sferze życia publicznego.
Dziś o 18:00 rozpoczyna się druga edycja Gadu-Dyktanda. Z jego tekstem, napisanym i czytanym przez profesora Jerzego Bralczyka zmierzą się tysiące Internautów.
Aktorka Grażyna Barszczewska, dziennikarz Tomasz Sianecki oraz Stefan Stuligrosz, założyciel chóru Poznańskie Słowiki, zostali uhonorowani honorowym tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Uroczysty finał ósmej edycji programu społecznego odbył się 22 września w Teatrze Nowym w Poznaniu.
26 września obchodzony jest szósty Europejski Dzień Języków, ustanowiony w roku 2001 przez Radę Europy. Święto ma szczególne znaczenie - 22 grudnia ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2006 Rokiem Języka Polskiego.