Kanadyjscy uczeni opracowali specjalny kalkulator online, który umożliwia osobom w wieku powyżej 55 lat lepsze zrozumienie stanu zdrowia ich mózgu i zmniejszenie ryzyka zdiagnozowania u nich demencji w ciągu kolejnych pięciu lat.
Znajomość języków obcych poszerza horyzonty i możliwość eksplorowania świata. Pozwala pracować poza granicami ojczystego kraju, otwiera nas na nowe kultury, ułatwia komunikację – korzyści jest wiele. Dodatkowo, jak pokazują wyniki badań, nauka języków obcych jest dobrą inwestycją w zdrowie. U osób, które posługują się już dwoma językami, problemy z pamięcią występują nawet 5 lat później niż u osób znających jeden język, gdyż dwujęzyczność hamuje procesy starzenia się mózgu.
W czasach globalizacji posługiwanie się językami obcymi to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Rozwijając kompetencje lingwistyczne - inwestujemy w swoją przyszłość. Ponadto, nauka języka obcego to świetnie ćwiczenie intelektualne. Pracujemy nad swoją pamięcią, poprawiamy zdolności koncentracji, a także podnosimy poziom naszego obycia kulturowego.
Chcesz wyjść poza utarte myślowe schematy? Naucz się języka obcego. Dzisiaj to niby standard, bez którego nie można liczyć na dobrą pracę, ale rzetelna umiejętność posługiwania się językiem obcym sprzyja też rozwojowi osobistemu.
Kolejne badania potwierdzają, że bilingwizm chroni przed problemami z demencją. Ludzie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami, znacznie lepiej bronią się przed niszczącym działaniem choroby Alzheimera w porównaniu do osób znających tylko jeden język.
Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna po przyswojeniu jakiejś wiedzy, poprawia pamięć o tym, czego się nauczyliśmy.
Warto podjąć wysiłek nauki języka obcego. Dzięki temu umysł będzie lepiej pracował przez dłuższy czas.
Seniorski wiek nie powinien oznaczać siedzenia na kanapie w ulubionym szlafroku. Najzdrowiej (zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym) starzeją się ci, którzy nie stronią od aktywności fizycznej i wyzwań dla umysłu.
Dzięki nauce języka obcego liczba połączeń w mózgu wzrasta, a tym samym umysł staje się bardziej elastyczny i bardziej wydajny.
Angielski, rosyjski, niemiecki – znajomość tych języków deklarujemy najczęściej. Badania CBOS dowodzą ,że połowa Polaków potrafi porozumieć się w języku innym niż ojczysty. Kiedy jednak przychodzi co do czego i przystępujemy do rozmów kwalifikacyjnych okazuje się, że rzeczywistość nie wygląda tak różowo.
Osoby starsze mogą skutecznie uczyć się języków obcych. Podczas gdy takie stwierdzenie jest dla jednych oczywiste, u innych wzbudza zdziwienie. Wciąż silny jest stereotyp, zgodnie z którym dojrzały wiek wiąże się z trudnościami w przyswajaniu nowej wiedzy. Niesłusznie, o czym przekonują zarówno uczeni, jak doświadczenie kolejnych seniorów uczęszczających na kursy językowe.
Dostępność różnych form i narzędzi sprawia, że każdy może dziś wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie sposób nauki. Bardzo dobre efekty przynosi tzw. blended learning, który zakłada mieszanie różnych metod uczenia się.
Województwo mazowieckie bije na głowę pozostałe regiony pod względem znajomości języków obcych - wynika z badań przeprowadzonych przez ESKK. Największa przepaść dzieli Mazowsze oraz Warmię i Mazury, a w rywalizacji największych miast, najlepiej wypada stolica Dolnego Śląska.
Szkoły publiczne to wciąż najpopularniejsze miejsca, w których Polacy uczą się języków obcych. Jednak coraz częściej poznajemy języki samodzielnie, często wykorzystując mieszankę tradycyjnych i nowoczesnych metod nauki. Multimedia, w tym Internet, to jednak nadal tylko dodatki - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez ESKK.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Northwestern University (USA), osoby, które już znają jeden język obcy, znacznie łatwiej uczą się kolejnego niż pozostali. Poza tym, warto uczyć się obcej mowy, bo to dobra profilaktyka choroby Alzheimera.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne