Wielu ludzi pracuje obecnie z domu, lub po prostu nie może go opuszczać, więc dokswiera im brak kontaktu z innymi. Wsparcie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Pomocne mogą być różne aplikacje. Jedną z nich jest Mindscape, choć trzeba zaznaczyć, że jej dostępność jest ograniczona, bo dostępna jest dla użytkowników głośników Google Home lub Amazon Alexa, które nie są w Poslce zbyt popularn.
Samo-izolacja jest zalecana każdemu, kto ma wysokie ryzyko ciężkirgo przebiegu choroby z powodu koronawirusa i powinien przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności przed zarażeniem się.
Epidemia nowego koronawirusa rozwija się na całym świecie i coraz więcej krajów wprowadza ograniczenia co do przemieszczania się mieszkańców. Nakazy pozostawania w domach dotyczą już 2,6 miliardów ludzi na całym świecie, czyli jednej trzeciej światowej populacji. Japonia musiała przełożyć Igrzyska Olimpijskie na następny rok.
Konieczność izolacji w zwiazku z epidemią COVID-19 jest coraz powszechniejsza. Pozostawanie w „czterech ścianach" w samotności lub towarzystwie niewielkiej grupki tych samych osób, ma wpływ na nasz stan emocjonalny. Co robić, by zmniejszyć lęk i stres związany z przedłużającym się stanem ograniczonej mobilności i brakiem bezpośrednich kontaktów z szerszą grupą ludzi?
W związku z pandemią koronawirusa Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii apelują o solidarność, troskę i wsparcie, a także… rozsądek. Zwracają też szczególną uwagę na starszych, osamotnionych ludzi.
Seniorzy często narzekają na samotność, szczególnie w sytuacji, gdy się rozwiedli lub ich współmałżonek zmarł. Z nowych badań wynika, że opieka nad wnukami może być dobrym sposobem na złagodzenie poczucia odizolowania i poprawę stanu emocjonalnego.
Ubytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.
Od dawna wiadomo, że regularne uprawianie seksu może dać korzyści prozdrowotne, np. w przypadku mężczyzn może osłabić problemy z prostatą. Okazuje się, że miłość fizyczna jest też dobrym sposobem na poprawę nastroju i pozytywnie wpływa na osoby z problemami natury psychicznej.
Jeśli chcesz liczyć na długie lata na emeryturze, nie może ona polegać na siedzeniu w domowych pieleszach. Musisz często wychodzić z mieszkania, by cieszyć się dłuższą sprawnością i dobrym zdrowiem.
Trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów, to zaburzenie związane ze stresem i lękiem. Może prowadzić do oszpecenia i nasilenia problemów psychicznych.
Od dawna wiadomo, że samotność nie sprzyja zdrowiu. Teraz badacze z Brigham Young University w Provo podają, że odczuwanie odizolowania sprzyja wcześnniejszej śmierci.
Psy to jedne z tych zwierząt, które najlepiej „dogadują" się z człowiekiem. Świetnie rozpoznają nasze emocje i odczytują nasze zachowania. Na przestrzeni wieków stały się jednymi z najwierniejszych towarzyszy ludzi i mają na nas bardzo dobry wpływ - dzięki nim lepiej czujemy się i fizycznie, i psychicznie. Towarzystwo psa to skuteczny sposób na pokonanie samotności i osłabienie objawów depresji.
Najcenniejsze, co możesz dać bliskim, to swój czas. Spędzanie czasu z tymi, na których ci zależy, jest dobre i dla ciebie, i dla nich. Dzięki twojej częstej obecności rodzice czy dziadkowie naprawdę mogą żyć dłużej.
Poczucie samotności może być zaraźliwe niczym grypa. I bardzo łatwo się rozprzestrzenia się
Humanitas, ośrodek dla osób starszych w Deventer w Holandii, oferuje możliwość dobrej integracji ludzi z różnych pokoleń. Studenci mogą w nim mieszkać za darmo, dzieląc mieszkanie czy jedynie budynek ze starszymi rezydentami.