W Wielkiej Brytanii i Irlandii "Kler" osiągnął najlepsze otwarcie w historii polskiego kina za granicą.
W kinematografii wybór dobrej lokalizacji jest na wagę złota. Nic nie zagwarantuje filmowego realizmu i artystycznego piękna lepiej niż dobrze dobrana sceneria, dzięki której opowiedziana na ekranie historia nabierze właściwego kolorytu. Oto 5 wysp, które posłużyły za plenery dla słynnych filmów. Wizyta na każdej z nich to łakomy kąsek dla obieżyświatów.
Pod koniec 2014 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 miliony 320 tys. mieszkańców naszego kraju, o 124 tys. więcej niż w 2013 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W Europie w 2014 r. przebywało około 2 mln 13 tys. osób, przy czym zdecydowana większość – około 1 mln 901 tys. – przebywała w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 112 tys. w stosunku do 2013 roku.
Ciekawą propozycję dla seniorów przygotowało krakowskie Kino Pod Baranami. W środę 5 listopada o godzinie 11.00 dojrzali widzowie będą mogli zobaczyć film w reżyserii Kena Loacha „Klub Jimmy’ego”. To wzruszający i barwy obraz Irlandii lat dwudziestych minionego wieku.
Z ponad 2 tys. zagranicznych ofert pracy, opublikowanych w pierwszej połowie lipca w największych serwisach rekrutacyjnych, jedna na cztery pochodzi z Holandii. Poszukiwani są nie tylko chętni do pracy w rolnictwie czy budownictwie ale także informatycy, mechanicy, pracownicy produkcyjni, inżynierowie oraz pielęgniarki. Holenderscy pracodawcy coraz częściej oferują polskim pracownikom długoterminowe kontrakty.
Sędziwymi mieszkańcami Irlandii opiekują się rzesze imigrantów, także z Polski, informuje Irish Centre for Social Gerontology.
Ponad połowa mieszkańców Irlandii ze względu na niskie dochody uprawniona jest do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jest to tzw. pierwsza kategoria.Do drugiej zaliczają się osoby, które pokrywają część kosztów związanych ze świadczeniami zdrowotnymi. Osoby starsze, które nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania, w zależności od potrzeb mogą liczyć na miejsce w trzech rodzajach placówek.
Starsi ludzie są regularnie dyskryminowani, mają ograniczany dostęp do usług służby zdrowia i generalnie uznani jako osoby bardziej problematyczne. W związku z tym ruszyła kampania mająca na celu zmianę obecnego stanu rzeczy w Irlandii.
Według ankiety przeprowadzonej w Irlandii przez Pfizer Healthcare Ireland tylko 5proc. Irlandczyków nie wie, jaki powinien być właściwy poziom cholesterolu we krwi. Niestety aż 69 proc. spośród nich nie ma pojęcia jaki jest odpowiedni poziom ciśnienia krwi.
Szefowie zwiazków zawodowych w Irlandii podkreślają, że z powodu kryzysu służby zdrowia najbardziej cierpią ludzie starsi. Kryzys opieki medycznej jest głównym przedmiotem zainteresowania ludzi należących do związku i ich rodzin, ale przede wszystkim dotyka on najstarszych, emerytowanych członków.
Positive Ageing (Pozytywne Starzenie się) to termin określający wszelkie działania polepszające byt starszych osób. W dniach od 29 września do 7 października 2006 roku rozpocznie się tydzień Positive Ageing w Irlnadii.
Irlandzki farmer zapisał w testamencie Saint Luke’s Home – miejscowemu domowi opieki nad osobami starszymi, prowadzonemu przez Kosciół katolicki - 11 akrów ( 1 akr = 4046,9 m²) ziemi na przedmieściach Cork. Ziemię wystawiono na licytację i sprzedano za 27,5 miliona euro.