W tym roku po raz szósty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony jako święto państwowe. Ma on być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
W przededniu 70-rocznicy rzezi na Wolyniu Instytut Pamięci Narodowej udostępnił w Internecie informacje i dokumenty dotyczące Zbrodni Wołyńskiej.
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace ekshumacyjne na terenie kwatery „Ł” wojskowego Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Obszar ten, określany jako kwatera „na Łączce”, to miejsce, gdzie w latach 1948–1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
Warszawski sąd oddalił wniosek wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim dotyczący wstrzymania wydania jego biografii autorstwa Artura Domosławskiego - informuje Polskie Radio Wrocław.
W Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się wczoraj prezentacja najnowszego projektu Instytutu Pamięci Narodowej – portalu „Bibliografia Historii Polskiej”. W serwisie znaleźć można dokumenty publikowane w drukowanej wersji „Bibliografii”, którą od ponad półwiecza przygotowuje Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk (Pracownia Bibliografii Bieżącej) w Krakowie.
Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego są organizatorami drugiej edycji projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce... – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z dziejami naszego kraju.
Rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Życie za życie”. Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.
Historycy Instytutu Pamięci Narodowej znaleźli niedawno dokumenty opatrzone kryptonimem „Tercet”, z których wynika, że Służba Bezpieczeństwa przez dziesięć lat inwigilowała artystów „Kabaretu pod Egidą”, wśród nich m. in. Piotra Fronczewskiego, Krystynę Jandę, Jana Pietrzaka.
W tym roku mija czterdzieści lat od wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Z tej okazji krakowskie Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci narodowej przygotowało wystawę historyczną pt. „Inwazja 1968”, którą będzie można oglądać od 21 sierpnia na Małym Rynku w Krakowie.
15 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej zakończył przyjmowanie prac na drugą edycję historycznego konkursu wydawniczego „Prawda i Pamięć”. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Zwycięska praca otrzyma dofinansowanie do publikacji z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
31 lipca w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. Nagroda będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa – monografie, syntezy poświęcone dziejom Polski i Polaków w okresie PRL, oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
8 maja w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia w wersji docelowej programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas spotkania Janusz Kurtyka, prezes IPN i wiceminister kultury Tomasz Merta przypomnieli podstawowe zawożenia programu, którego inauguracja miała miejsce 1 września 2006 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Od jutra w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać wystawę historyczną „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Celem wystawy jest – jak piszą jej autorzy - „przywrócenie pamięci o ludobójstwie, jego ofiarach i sprawcach”.