Największa kłopot z oszczędzaniem polega na zmobilizowaniu się do systematycznego odkładania pieniędzy. Jednak gdy już zgromadzimy większą kwotę, sprawa staje się dużo prostsza – trzeba ją jak najzyskowniej ulokować. Jest jasne, że gromadzenie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie to najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Z kolei wielość opcji dostępnych na rynku może wprowadzić pewną dezorientację. Warto jednak podjąć wysiłek, aby poznać różne możliwości – korzyści będą odczuwalne dla naszego portfela.
Chciałbym zmienić OFE, w którym obecnie odkładane są moje oszczędności. Widziałem zestawienie wyników, w którym mój fundusz był w samym ogonku. Wiem, że po zmianach wprowadzonych przez rząd, będę miał taką możliwość. Jak mogę to zrobić?
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwą czynnością, zwłaszcza jeśli chcemy regularnie oszczędzać. Czasem odłożenie nawet drobnej kwoty staje się niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być planowanie własnych finansów – bieżących wydatków i oszczędności. Pomóc może plan odkładania pieniędzy i korzystanie z produktów bankowych - podpowiada Expander.
Resort finansów, Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego przygotowują kampanię ostrzegającą przed parabankami, które choć nie mają licencji, działają podobnie ale bez nadzoru, zaś ich klienci nie mają gwarancji na odzyskanie środków. Przykładem tego tyu instytucji może być Amber Gold, którego kienci mają coraz większe eproblemy.
Premiera książki Macieja Rogali „III filar twojej emerytury" zbiega się z wygłoszonym przez premiera Tuska exposé, w którym wspomniał on o zbliżającej się konieczności zaciskania przysłowiowego pasa. Zapowiadane wyrzeczenia związane będą przede wszystkim z likwidacją lub ograniczeniem ulg podatkowych: na Internet i ulgi prorodzinnej. Od 1 stycznia 2012 roku pojawi się jednak nowa i wyjątkowa ulga podatkowa związana z III filarem.
Pieniądze odgrywają kluczową rolę w codziennych wydatkach każdego obywatela, a znalezienie finansowego wsparcia jest kluczową kwestią w rozwiązywaniu codziennych problemów. Są grupy społeczne - a do nich należą osoby starsze - które wyposażone zostają w niewielką ilość początkowego kapitału, równocześnie zmuszone są do wygenerowania jak największych oszczędności.
W 2007 roku liczba osób nieposiadających oszczędności zmniejszyła się o 6 pkt proc. względem 2006 roku - wynika z sondażu PBS DGA przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Prawnej" i Open Finance. Żadnych nadwyżek finansowych nie posiada 58 proc. ankietowanych. Najpopularniejszym sposobem lokowania środków jest rachunek w banku.
Starsza część przedstawicieli pokolenia baby boomers już wkrótce uzyska prawo do korzystania ze świadczeń emerytalnych, jednak zgodnie z planami rządu seniorzy będą musieli jeszcze rok poczekać zanim zaczną gromadzić przysługujące im świadczenia.
Oszczędzanie do przysłowiowej ‘skarpety’ już dawno przestało być modne. Teraz nie jest najważniejsze, aby odkładać pieniądze na czarną godzinę, ale aby wykorzystać w pełni gromadzone środki i je pomnażać. Najbardziej zapobiegliwi Polacy zarabiają inwestując w akcje oraz jednostki funduszy inwestycyjnych, uznawane wciąż za bardziej wyrafinowane instrumenty finansowe. Znaczący odsetek wśród inwestujących to osoby po 40-tce.