Nowomianowana prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska podpisała wczoraj decyzję administracyjną wprowadzającą do stosowania przez Telekomunikację Polską ofertę ramową określającą warunki dostępu do lokalnej pętli abonenckiej. Decyzja ta - zdaniem UKE - ma obniżyć wysokie ceny dostępu szerokopasmowego do Internetu.
Wystarczy kliknąć kilka razy myszką by zyskać dodatkową szansę na znalezienie miłości swojego życia. W Niemczech coraz więcej starszych osób korzysta z internetowych randek np. z portalu FriendScout24.
W USA coraz więcej starszych osób staje się ofiarami nieuczciwych telemarketerów lub osób wyłudzających pieniądze przez internet. Ok. 80 proc. w ten sposób oszukanych stanowią seniorzy. Jeszcze niedawno stanowili tylko 56 proc. Każdego roku ofiarą takiego przestępstwa staje się 25 milionów Amerykanów.
Unia Europejska pragnie by wszyscy jej mieszkańcy mieli równe szanse na udział w jej działaniach bez względu na wiek i stan zdrowia. Nowym pomysłem ma być realizowany poprzez ICT (technologię informacyjno-komunikacyjną) program eInclusion@EU, który dąży do tego by zaktywizować starszych i niepełnosprawnych członków społeczeństwa.
Fundacja Wspomagania Wsi rozpoczęła kolejny szkoleń informatycznych dla osób starszych – tym razem na Podkarpaciu.
Ponad połowa amerykańskich seniorów regularnie korzysta z internetu, blisko 40 procent ma w domu komputer. Z roku na rok aktywność starszych Amerykanów w internecie staje się coraz większa a oni sami coraz częściej bywają dostrzegani przez sieciowy biznes - od firm hostingowych do sklepów online.
Tylko 13 procent Polaków w wieku 55-64 lata korzysta z internetu, podczas gdy robi to 66 procent osób, w wieku 18-24 lata - wynika z ostatnich badań CBOS. Osoby starsze niechętnie także używają telefonów komórkowych.
Ludzie starsi nie stanowią już marginesu społeczeństwa. W 2050 roku połowa ludności Europy osiągnie wiek emerytalny. W Polsce w 2020 roku już co czwarty Polak będzie seniorem, a w 2035 - co trzeci. Coraz częściej - z konieczności ale i z własnej potrzeby, seniorzy pozostają aktywni zawodowo. Jednym z obszarów aktywności Seniorów stał się internet.
Wrocławska Akademia Tęczowa organizuje bezpłatne kursy internetowe dla seniorów. Na zajęcia z babciami i dziadkami mają także przychodzić ich wnuki - by ich wesprzeć i ośmielić do korzystania z nowoczesnych metod komunikacji.
UPC Polska organizuje w 8 miastach w Polsce bezpłatne kursy podstaw internetu dla seniorów. W czasie trzytygodniowego kursu uczestnicy zajęć nauczą się m.in. wyszukiwania informacji na stronach WWW, wysyłania maili, porozumiewania się za pomocą komunikatorów. Zapoznają się z takimi pojęciami, jak: czat, forum, grupa dyskusyjna, multimedia. W Warszawie pierwsze zajęcia rozpoczynają się 20 marca. Kurs organizowany jest w ramach Tęczowej Akademii - programu prospołecznego UPC.
Giuseppa Agosta, 108-letnia mieszkanka Genui od sześciu lat regularnie korzysta z internetu, by komunikować się ze swą siostrą, mieszkającą w Buenos Aires. Niemal codziennie pisze e-maile do swej młodszej, liczącej 94 lata siostry Vity.
Wraz z rozwojem technik informatycznych, zmienia się również charakter społeczeństwa w jakim żyjemy. Wobec tych przemian najbardziej bezradni są ludzie starsi, dla których dostęp do informacji i wiedzy jest utrudniony.