Dwie trzecie dorosłych Polaków regularnie korzysta z internetu, a w ciągu ostatniego roku liczba jego użytkowników minimalnie się zwiększyła – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wśród starszych respondentów ponad połowę, przy czym wśród mających 65 lat i więcej nawet trzy czwarte, stanowią ludzie wykluczeni cyfrowo. Czynnikiem utrwalającym pozostawanie offline w przypadku osób starszych jest ich słabe wykształcenie.
Cyberataki w kierunku Polski najczęściej pochodzą z Rosji – to aż 65 493 próby ataków dziennie. Drugie miejsce, jeśli chodzi o podejrzany ruch sieciowy skierowany w stronę Polski stanowią Niemcy, ze średnią liczbą 13 390 prób ataków dziennie.
Już niemal 40 proc. z nas jest online non-stop, a ponad 90 proc. Polakom internet ułatwia utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Jednocześnie ponad połowa zdaje sobie sprawę z tego, że rozmowy i spotkania w sieci nie mogą zastąpić kontaktów w świecie realnym – wynika z raportu operatora telekomunikacyjnego INEA.
W piątek i sobotę ( 24 i 25 marca) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach w 72 miastach w Polsce. Zeznania podatkowe PIT w formie papierowej nie będą przyjmowane.
Składanie rocznych zeznań PIT zostało maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Emeryci i renciści przekażą 1 proc. dla OPP na nowym formularzu PIT-OP, nie muszą wypełniać odrębnego zeznania.
Stworzono je, by ludzi lączyc i mimo fizycznej odleglości mogli czuć się blisko siebie - media społecznościowe zyskały dużą popularność i w niemałej mierze kształtują współczesny styl życia. A jednak - wbrew temu, do czego zostały „powołane", mogą mieć związek z poczuciem izolacji...
58 proc. Polaków szuka pracy przez Internet – część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, w jak łatwy sposób może stać się ofiarą oszustów, którzy organizują fałszywe rekrutacje. Oto niektóre stosowane przez nich metody.
Stereotyp seniora już dawno odszedł do lamusa. 50-, i 60-latkowie coraz chętniej i częściej sięgają po nowoczesne technologie, łamiąc psychologiczne bariery nie gorzej od młodszych pokoleń. Aż 65% osób po 55. roku życia uważa zakupy internetowe za przynajmniej tak samo bezpieczne, jak te tradycyjne – wynika z raportu powstałego na podstawie badania „E-zakupy 2016” TNS OBOP oraz analiz statystyk serwisu Ceneo.pl. ie dziwi zatem, że kupują w sieci coraz częściej – co czwarty kilka razy w miesiącu, a co dziesiąty – nawet raz w tygodniu.
Buszując po zakamarkach cyfrowego świata zostawiamy - częstokroć mimowolnie - ogromne ilości danych związanych z naszą prywatnością. Na szczęście starsi ludzie są najbardziej sceptyczni wobec udostępniania danych o sobie. A kiedy chcemy się w Internecie ujawniać? Jedynie w celu dokonywania transakcji i potwierdzania tożsamości – wynika z badania firmy F-Secure "Polacy o Snowdenie i prywatności w sieci", przeprowadzonego przez firmę badawczą Smartscope.
Galerie handlowe bardzo często odwiedzamy tylko po to, żeby obejrzeć produkty, które poźniej kupimy w Internecie. Do takiego postepowania przyznaje się ponad połowa osób odwiedzających galerie. Częściej tak postepują mężczyźni niz kobiety oraz osoby młodsze, do 35 roku życia – wynika z badania „Wizerunek galerii handlowych oczami Polaków przeprowadzonego na zlecenie Procontent Communication.
Z badania „Zakupy świąteczne 2016”, przeprowadzonego przez firmę Deloitte, wynika, że w tym roku aż 37% pieniędzy przeznaczonych na prezenty świąteczne zamierzamy wydać w sklepach internetowych. Niestety ten okres gorączkowych zakupów jest często wykorzystywany przez przestępców podszywających się pod sprzedawców. Na co zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać oraz co zrobić jeśli prezent będziemy chcieli wymienić czy zwrócić?
Strony internetowe o tematyce erotycznej odwiedza niemal co drugi polski internauta, 45,9 proc. Większość woli to robić w domu, 8,4 mln. Co ciekawe niektórzy Polscy internauci odwiedzają takie strony również w pracy, aż 791 tys. osób - wskazuje najnowsza analiza Gemiusa.
Szkodliwe oprogramowanie stało się zagrożeniem online, które najczęściej nęka użytkowników — tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Jedna trzecia ankietowanych Europejczyków (35%) natknęła się na szkodliwe oprogramowanie online lub stanowiła jego cel, z czego jedna piąta (21%) padła ofiarą tego zagrożenia. Wielu użytkowników (31%), którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem, nie wie, jak zagrożenie znalazło się na ich urządzeniach. Takie wyniki pokazują, że ze względu na charakter obecnych ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania stosowanie niezawodnych rozwiązań bezpieczeństwa to jedyny sposób, aby uchronić się przed tym zagrożeniem.
Cyberprzestępcy szukają różnych możliwości pozyskania danych firm i klientów, aby potem czerpać z tego korzyści finansowe. Jednym z takich sposobów jest snooping, czyli pozyskanie nieuprawnionego dostępu do danych. Czy jednak potrzebne są „wymyślne” działania, kiedy okazuje się, że to przez naszą nieostrożność, dane padają łupem internetowych przestępców?
W ciągu minionych 10 lat liczba internautów w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie. Z internetu regularnie korzysta 65% dorosłych Polaków, podczas gdy w 2006 roku ten wskaźnik był o połowę niższy i wynosił 31% – wynika z badania „Korzystanie z internetu” przeprowadzonego przez CBOS. Od sieci najbardziej uzależnieni są najmłodsi badani – 100% osób w wieku od 18 do 24 lat regularnie korzysta z Internetu, a z roku na rok coraz więcej internautów (obecnie aż 86%) łączy się z siecią poprzez urządzenia mobilne. Coraz większą grupę Polaków dotyka tzw. zespół uzależnienia od internetu. Wystarczy, że nastolatek spędza w sieci ponad 2 godziny, a dorosły ponad 3 godziny dziennie.